کرملین اتهام آنگلا مرکل درباره حمله سایبری هکرهای روس را رد کرد

کرملین اتهام آنگلا مرکل درباره حمله سایبری هکرهای روس را رد کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل روز چهارشنبه ضمن اشاره به حملات سایبری سال ۲۰۱۵ که مجلس نمایندگان و دفتر صدراعظم آلمان را هدف قرار داده بود،‌ اعلام کرد شواهد مستدلی از «تلاش‌های فاجعه‌بار» هکرهای روس در این خصوص در اختیار دارد.

آگهی

کرملین اتهام‌های مطرح شده از سوی برلین مبنی بر دست داشتن هکرهای روس در جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات شخصیِ صدراعظم آلمان را رد کرد.

سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه روز جمعه ضمن رد این اتهام‌ها آن‌ها را بی اساس و بدون اعتبار لازم توصیف کرد.

وی تصریح کرد که کشورش اتهام‌های مطرح شده مبنی بر حمله هکر‌های روس به آنگلا مرکل در سال ۲۰۱۵ را تکذیب می‌کند.

آقای لاورف که با یک رسانه روس گفتگو می‌کرد در ادامه یادآور شد: «پنج سال از آن زمان گذشته اما هیچ مدرک و سندی معتبری که فرضیه هک اطلاعاتی توسط روسیه را تقویت کند، ‌ارائه نشده است.»

آنگلا مرکل روز چهارشنبه گذشته ضمن اشاره به حملات سایبری سال ۲۰۱۵ که مجلس نمایندگان و دفتر صدراعظم آلمان را هدف قرار داده بود،‌ اعلام کرد شواهد مستدلی از «تلاش‌های فاجعه‌بار» هکرهای روس در اختیار دارد.

حملات سایبری به بوندستاگ،‌ پارلمان آلمان پیش از این از سوی برخی مقامات و رسانه‌های آلمانی به سرویس‌های اطلاعاتی ارتش روسیه نسبت داده شده بود.

برخی نشریات آلمانی از جمله هفته نامه اشپیگل به تازگی فاش کرده‌اند که جدا از حملات سایبری به بوندستاگ،‌ هکرهای روس طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به صورت مستمر اطلاعات شخصی آنگلا مرکل را از طریق دسترسی به یکی از ایمیل‌های دفتر صدراعظم مورد سرقت قرار داده‌‌اند.

صدراعظم آلمان نیز ضمن تایید این اتهامات،‌ برغم نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی روسیه اعلام کرده است که همچنان در صدد برقراری و حفظ روابط خوب دیپلماتیک میان دو کشور است.

آنگلا مرکل در خلال طرح اتهامات‌ یاد شده به مساله قتل یک شهروند گرجستانیِ چچنی تبار در برلین (سال ۲۰۱۹) اشاره کرد که دستگاه قضایی آلمان پیش‌تر نقش احتمالی سرویس‌های اطلاعاتی روس را در آن مورد تاکید قرار داده بود.

صدراعظم آلمان در ادامه استراتژی مسکو در «وارونه جلوه دادن حقایق» را محکوم و اعلام کرده بود که کشورش حق انجام اقدامات تلافی‌جویانه را برای خود محفوظ نگاه می‌دارد.

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه بار دیگر تاکید کرد که هیچ سند و شواهدی در این ماجرا بر ضد کشورش وجود ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده هک ایمیل‌های آنگلا مرکل؛ روسیه مقامات ارشد امنیتی آلمان را تحریم کرد

آخرین پیام رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم چه بود؟

اولاف شولتس نسبت به قدرت‌گیری راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا هشدار داد