آخرین پیام رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم چه بود؟

آخرین پیام رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم چه بود؟
Copyright Matt Dunham/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس اطلاعاتی بریتانیا به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، آخرین پیام‌های رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی را منتشر کرد.

آگهی

سرویس جاسوسی بریتانیا، آخرین پیام‌های یک شبکه ارتباطات نظامی آلمان نازی در جریان روزهای پایانی جنگ جهانی دوم را رمزگشایی و منتشر کرد.

این پیام رمزگزاری شده در ۷ ماه مه ۱۹۴۵ ارسال شده است و روز جمعه ۸ مه ۲۰۲۰ به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ در اروپا برای نخستین بار منتشر شد.

طبق آنچه سرویس جاسوسی بریتانیا منتشر کرده محتوای آخرین پیام بدین شرح بوده است:

«نخستین سربازان بریتانیایی در ساعت ۲ بعد از ظهر ۶ مه وارد کوکسهاون (شهری در شمال آلمان) شدند. از این پس تمام ترافیک رادیویی متوقف خواهد شد. برای شما بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.»

در ادامه پیام دومی هم بدین مضمون ارسال شده است: «برای همیشه بسته شد. با بهترین آرزوها؛ خداحافظ»

ورود نیروهای متفقین به شهر کوکسهاون در سواحل شمالی آلمان موجب شد تا نیروهای آلمانی از آن منطقه عقب‌نشینی کنند و کار برای نیروهای آلمان نازی و متحدانش به پایان برسد.

دفتر مرکزی ارتباطات دولت بریتانیا که این پیام‌ها را منتشر کرده می‌گوید این رمزگشایی تصویری از وسعت و حجم فعالیت‌های نیروهای آلمانی در روزهای پایانی جنگ دوم جهانی به ما می‌دهد.

رمزگذاران بریتانیایی که در طول جنگ جهانی دوم در بلچلی پارک در شهر میلتون کینز فعالیت می‌کردند به دلیل کمک به باز کردن رمزها و شناسایی پیام‌های کدگذاری شده نیروهای آلمانی در طول جنگ جهانی دوم بسیار مشهور هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پس از نیم قرن پیام یک قاتل زنجیره‌ای به کمک ابررایانه‌ها و علم ریاضی رمزگشایی شد

کرملین اتهام آنگلا مرکل درباره حمله سایبری هکرهای روس را رد کرد

بازتاب‌ یک سخنرانی جنجالی؛ وزیر کشور بریتانیا: دگرباش جنسی بودن دلیل موجهی برای اعطای پناهندگی نیست