آخرین پیام رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم چه بود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آخرین پیام رمزگذاری شده نیروهای آلمان نازی در جنگ جهانی دوم چه بود؟
کپی رایت  Matt Dunham/AP

سرویس جاسوسی بریتانیا، آخرین پیام‌های یک شبکه ارتباطات نظامی آلمان نازی در جریان روزهای پایانی جنگ جهانی دوم را رمزگشایی و منتشر کرد.

این پیام رمزگزاری شده در ۷ ماه مه ۱۹۴۵ ارسال شده است و روز جمعه ۸ مه ۲۰۲۰ به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ در اروپا برای نخستین بار منتشر شد.

طبق آنچه سرویس جاسوسی بریتانیا منتشر کرده محتوای آخرین پیام بدین شرح بوده است:

«نخستین سربازان بریتانیایی در ساعت ۲ بعد از ظهر ۶ مه وارد کوکسهاون (شهری در شمال آلمان) شدند. از این پس تمام ترافیک رادیویی متوقف خواهد شد. برای شما بهترین‌ها را آرزو می‌کنم.»

در ادامه پیام دومی هم بدین مضمون ارسال شده است: «برای همیشه بسته شد. با بهترین آرزوها؛ خداحافظ»

ورود نیروهای متفقین به شهر کوکسهاون در سواحل شمالی آلمان موجب شد تا نیروهای آلمانی از آن منطقه عقب‌نشینی کنند و کار برای نیروهای آلمان نازی و متحدانش به پایان برسد.

دفتر مرکزی ارتباطات دولت بریتانیا که این پیام‌ها را منتشر کرده می‌گوید این رمزگشایی تصویری از وسعت و حجم فعالیت‌های نیروهای آلمانی در روزهای پایانی جنگ دوم جهانی به ما می‌دهد.

رمزگذاران بریتانیایی که در طول جنگ جهانی دوم در بلچلی پارک در شهر میلتون کینز فعالیت می‌کردند به دلیل کمک به باز کردن رمزها و شناسایی پیام‌های کدگذاری شده نیروهای آلمانی در طول جنگ جهانی دوم بسیار مشهور هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید