پس از نیم قرن پیام یک قاتل زنجیره‌ای به کمک ابررایانه‌ها و علم ریاضی رمزگشایی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Eric Risberg
Eric Risberg   -  کپی رایت  AP Photo

پلیس فدرال ایالات متحده آمریکا روز جمعه بطور رسمی یافته‌های سه متخصص استرالیایی، آمریکایی و بلژیکی را که موفق به رمزگشایی از یک پیام اسرارآمیز متعلق به ۵۱ سال پیش شده بودند، به رسمیت شناخت.

این پیام رمزگذاری شده توسط یک قاتل زنجیره‌ای در شمال کالیفرنیا نوشته شده که هویت اصلی‌اش همچنان نامشخص است و به نام «زودیاک» مشهور است. او در آن زمان، نامه‌هایش را به شیوۀ سایفر، نمادها و علائم قرون وسطایی کدگذاری کرده و برای دفتر روزنامه «سان فرانسیسکو کرونیکل» فرستاده بود.

دکتر سامول بلیک، ریاضی‌دان اهل ملبورن به همراه دیوید اورانچاک، متخصص رمزگشایی از آمریکا و جارل ون ایکه، یک برنامه‌نویس نرم افزار ساکن شهر بروکسل توانستند به کمک یک ابررایانه در دانشگاه ملبورن که Spartan نام دارد، معمای این پیام اسرارآمیز را که «نامۀ ۳۴۰ کاراکتری» نام داشت، حل کنند.

«زودیاک» این نامه را در ۸ نوامبر سال ۱۹۶۹ میلادی به دفتر «سان فرانسیسکو کرونیکل» فرستاده شده بود. این قاتل زنجیره‌ای فرستادن نامه به دفتر روزنامه را تا سال ۱۹۷۴ میلادی ادامه داد؛ او همچنین مدارکی را فرستاد که نشان می‌داد که او عامل قتل دست‌کم پنج نفر در سانفرانسیسکو طی سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ میلادی بوده است.

دیوید اورانچاک سال‌هاست که روی رمزگشایی از این نامه‌ها کار می‌کند و دکتر سامول بلیک نیز تلاش برای رمزگشایی از این نامه‌ها را از ابتدای سال جاری میلادی در پی تماس با دیوید اورانچاک آغاز کرده است.

به گفته آنها هنوز دو متن کوتاه حل نشده باقی مانده که یکی از آنها حاوی ۱۳ سمبل و دیگری ۳۲ سمبل است.

به گفته دیوید اورانچاک، بخشی از متن پیام رمزنگاری شده این است: «امیدوارم تلاش‌ها برای دستگیری من برایتان سرگرم کننده باشد... من از اتاق گاز نمی‌ترسم زیرا مرا زودتر به بهشت می‌فرستد، من اکنون به اندازه کافی برده دارم که برایم کار کنند.»

متن‌های رمزگشایی شده سرانجام از سوی دیوید اورانچاک برای اف‌بی‌ای فرستاده شد و پلیس فدرال آمریکا نیز روز جمعه این یافته‌ها را تایید کرد.

کامرون پولان، سخنگوی دفتر اف‌بی‌ای در سانفرانسیسکو اعلام کرد که تحقیقات روی پروندۀ این قاتل زنجیره‌ای همچنان ادامه دارد.

این دومین بار است که یکی از نامه‌های «زودیاک» رمزگشایی می‌شود؛ پیش از این نامه دیگری که در سال ۱۹۶۹ میلادی برای دفتر روزنامه «سان فرانسیسکو کرونیکل» فرستاده شده بود توسط یک معلم مدرسه در شهر سالیناس کالیفرنیا و شاگردانش رمزگشایی شده بود.

زودیاک در آن متن نوشته بود: «من کشتن را دوست دارم زیرا کار بسیار سرگرم کننده‌ای است.»