دستور ترامپ برای اصلاحات محدود در پلیس؛ فشار بر گردن مشروط شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امضای فرمان اجرایی در کاخ‌سفید
امضای فرمان اجرایی در کاخ‌سفید   -  کپی رایت  AP Photo

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا روز سه شنبه با امضای فرمانی اجرایی استفاده از یکی از روش های بحث برانگیز برای بازداشت مظنونان از سوی پلیس را محدود کرد. 

در این فرمان اجرایی پیش بینی شده است که ماموران پلیس تنها هنگامی اجازه استفاده از روش موسوم به «خفه کردن» یا فشار بر گردن را خواهند داشت که جان مامور پلیس در خطر باشد. رئیس جمهوری ایالات متحده که در روزهای اخیر بر رعایت «قانون و نظم» تاکید زیادی کرده با امضای این فرمان اجرایی به دنبال اصلاحات محدود در اداره های پلیس آمریکا است.

موج اعتراض ها به پلیس در آمریکا پس از کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاهپوست ۴۶ ساله به دست پلیس در شهر مینیاپولیس در روز ۲۵ مه (پنجم خرداد) آغاز شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در فرمان اجرایی دونالد ترامپ تشویق اداره های پلیس سراسر آمریکا به رعایت «معیارهای حرفه ای در سطح بالا» پیش بینی شده است. با این حال این فرمان اجرایی احتمالا نمی تواند رضایت معترضان به پلیس را که خواستار ممنوعیت بدون قید و شرط استفاده از روش «خفه کردن» یا فشار بر گردن هستند جلب کند. 

دونالد ترامپ روز سه شنبه تاکید کرد که با تصمیم‌های «افراطی» برای انحلال اداره های پلیس شهرها یا قطع بودجه آنها مخالف است. شورای شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا تصمیم به انحلال اداره پلیس این شهر گرفته است.