پذیرش استعفای رئيس پلیس آتلانتا؛ دومین قربانی سیاه‌پوست موج جدید اعتراض‌ها را کلید زد

"RIP Rayshard" is spray painted on a sign as as flames engulf a Wendy's restaurant during protests in Atlanta
"RIP Rayshard" is spray painted on a sign as as flames engulf a Wendy's restaurant during protests in Atlanta Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موج تازه اعتراض‌های خیابانی در شهر آتلانتای ایالات متحده که در پی کشته شدن یک سیاه‌پوست دیگر به دست پلیس این شهر به راه افتاده، شهردار آتلانتا را ناگزیر کرد تا با تقاضای استعفای رئیس پلیس این شهر موافقت کند.

آگهی

موج تازه اعتراض‌های خیابانی در شهر آتلانتای ایالات متحده که در پی کشته شدن یک سیاه‌پوست دیگر به دست پلیس این شهر به راه افتاده، شهردار آتلانتا را ناگزیر کرد تا با تقاضای استعفای رئیس پلیس این شهر موافقت کند.

رئیس پلیس شهر آتلانتا در ایالات متحده پس از کشته‌شدن یک شهروند سیاهپوست در پارکینگ یک رستوران و تظاهراتی که در پی آن رخ داد، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

کیشا لین باتمز، شهردار آتلانتا، اعلام کرد، با درخواست کناره‌گیری اریکا شیلدز، رئیس پلیس شهر، که پس از حواشی مربوط به کشته‌شدن روز جمعه(۱۲ ژوئن) شهروند سیاه‌پوست به نام «رایشارد بروکس» ارائه شده، موافقت کرده است.

خانم باتمز همچنین خواستار کناره‌گیری افسر پلیسی شده که به هنگام تعقیب و گریز با آقای بروکس از اسلحه گرم استفاده کرده است.

رایشارد بروکس، ۲۷ ساله، در صف خرید غذای یک رستوران، داخل خودروی شخصی خود به خواب می‌رود. پلیس پس از انجام آزمایش الکل قصد بازداشت او را داشته که آقای بروکس ابتدا مقاومت می‌کند و در جریان تقلا برای جلوگیری از بازداشت، او ابزار شوک الکتریکی یکی از نیروهای پلیس را می‌رباید و موفق به فرار می‌شود ولی ظاهرا در ادامه این تعقیب و گزیر، یکی از ماموران پلیس با شلیک گلوله آقای بروکس را متوقف می‌کند ولی او پس از اعزام به بیمارستان جان می‌سپارد.

اداره تحقیقات ایالت جورجیای آمریکا اعلام کرده که پرونده‌ای برای تحقیق در مورد دلایل و نحوه کشته‌شدن آقای بروکس گشوده است.

اعتراض‌های مردمی در شهر آتلانتا که همزمان با سایر شهرهای آمریکا و جهان و در اعتراض به کشته‌شدن جورج فلوید دیگر شهروند سیاه‌پوست به دست پلیس مینیاپولیس آغاز شده بود، از روز شنبه و تحت تاثیر وقایع مربوط به کشته‌شدن آقای بروکس جان تازه‌ای به خود گرفته است.

جانباختن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست غیر مسلح در جریان بازداشت او در روز ۲۵ مه و به دلیل خفگی ناشی از فشار ممتد زانوی یک مامور پلیس بر گردنش رخ داد، الهام‌بخش اعتراض‌های جهانی علیه نژادپرستی و خشونت‌های پلیس شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لورئال واژه «سفید» را از روی محصولات پوستی خود حذف می‌کند

دستور ترامپ برای اصلاحات محدود در پلیس؛ فشار بر گردن مشروط شد

پلیس محکوم به قتل جورج فلوید در زندان چاقو خورد