Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی پس از انفجار دفتر ارتباط دو کره: تفاله‌های انسانی بهای جنایاتشان را پرداختند

AP Photo/Wong Maye-E
AP Photo/Wong Maye-E Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره شمالی دفتر ارتباط بین دو کره، مستقر در شهر مرزی کائسونگ را منفجر کرد.

آگهی

کره شمالی روز سه‌شنبه ساختمان دفتر ارتباط بین دو کره، مستقر در شهر مرزی کائسونگ در خاک کره شمالی را منفجر کرد. این خبر که در ابتدا از سوی خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی با استناد به اطلاعات یک منبع نظامی اعلام شد، به تایید وزارت اتحاد این کشور نیز رسید.

سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی که مسئول امور بین دو کره است، اعلام کرد که تخریب این ساختمان در ساعت ۱۴ و ۴۹ دقیقه روز سه‌شنبه به وقت محلی انجام شده است.

شاهدان محلی می‌گویند در پی این انفجار، دود عظیمی از یک مجتمع صنعتی که دفتر ارتباط بین دو کره نیز در آنجا قرار داشته، بلند شده است.

بیانیۀ رسمی کره شمالی دربارۀ انفجار این دفتر

خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) انفجار ساختمان چهار طبقۀ این دفتر را که از ماه ژانویه در پی نگرانی‌ها دربارۀ شیوع ویروس کرونا بسته شده بود، تایید کرد.

به نظر می‌رسد که این انفجار به ساختمان ۱۵ طبقه‌ای که در همسایگی آن قرار داشته و در واقع محل اقامت کارمندان کره جنوبیِ مشغول کار در این دفتر بوده نیز آسیب رسانده است.

پیش از بسته شدن این دفتر در ماه ژانویه، ۵۸ نفر از پرسنل کره جنوبی در آنجا مشغول کار بودند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که این دفتر منفجر شد تا «تفاله‌های انسانی و کسانی که به آنها پناه داده‌اند، بهای سنگین جنایاتشان را بپردازند.»

کره شمالی افرادی که از این کشور فرار کرده‌اند را «تفاله‌‌های انسانی» می‌نامد.

این ساختان، در واقع دفتر مدیریت عملیات مجتمع صنعتی بود که در منطقه کائسونگ با سرمایه‌گذاری مشترک دو کره بنا شد. این سرمایه‌گذاری مشترک درنهایت به دلیل عدم توافق دربارۀ برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی به حالت تعلیق درآمد.

پیونگ‌یانگ طی ۱۰ روز گذشته بارها همسایه جنوبی خود را در اعتراض به توزیع اعلامیه‌های ضدحکومتی در مناطق مرزی کره شمالی، تهدید کرده بود.

کره شمالی در آخرین اخطار خود که بامداد سه‌شنبه از سوی ستاد مشترک ارتش این کشور منتشر شد، اعلام کرد که «کاملا آماده» است تا در صورت ادامه توزیع اعلامیه‌های تبلیغاتی از سوی کره جنوبی، اقدام نظامی را از سر بگیرد.

این کشور همچنین پیش‌تر تهدید کرده بود که دفتر ارتباط بین دو کره، تاسیس شده در سال ۲۰۱۸ میلادی در پی توافق دو همسایه برای کاهش تنش را تخریب خواهد کرد.

کیم یو-‌جونگ، خواهر رهبر کره شمالی اعلام کرده بود که «به زودی دفتر بی‌فایدۀ ارتباط میان دو کره، کاملا نابود خواهد شد.»

از آنجا که جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی) با یک توافق آتش‌بس و نه یک توافق صلح به پایان رسیده است، دو کشور در واقع از نظر فنی هنوز در وضعیت جنگی قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سئول تحقیقات قضایی دربارۀ خواهر رهبر کره شمالی را آغاز کرد

ابهام در سلامتی کیم جونگ‌-اون و ماموریت سخت جمع آوری اطلاعات در کره شمالی

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد