Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استفاده از برنامه هوشمند کنترل شیوع ویروس کرونا در نروژ ممنوع شد

A man holds a mobile phone showing Norway's National Institute of Public Health new mobile app infection stop for infection tracking, in Oslo, Norway
A man holds a mobile phone showing Norway's National Institute of Public Health new mobile app infection stop for infection tracking, in Oslo, Norway Copyright Heiko Junge / NTB scanpix via AP
Copyright Heiko Junge / NTB scanpix via AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازرس ویژه صیانت از امنیت داده‌ها‌ در نروژ استفاده از یک برنامه(اپلیکیشن) هوشمند برای کنترل شیوع ویروس کرونا را به دلیل وجود نگرانی‌هایی در خصوص افشای اطلاعات کاربران آن، موقتا ممنوع کرد.

آگهی

بازرس ویژه صیانت از امنیت داده‌ها‌ در نروژ استفاده از یک برنامه(اپلیکیشن) هوشمند برای کنترل شیوع ویروس کرونا را به دلیل وجود نگرانی‌هایی در خصوص افشای اطلاعات کاربران آن، موقتا ممنوع کرد.

سازمان حفاظت از داده‌ها در نروژ روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برنامه «Smittestopp» پس از نصب در گوشی‌های هوشمند اطلاعات زیادی درباره کاربرش جمع‌آوری می‌کند و افزون بر ثبت مستمر داده‌های مربوط به تردد و جابجایی مکانی فرد، اطلاعات تمامی تماس‌های او را نیز ذخیره می‌کند. این برنامه با استفاده از فناوری مکان‌یاب و بلوتوث این اطلاعات را کسب و به مدت ۳۰ روز آن را نگهداری می‌کند.

استفاده از این برنامه توسط موسسه بهداشت عمومی نروژ رواج داده شده و با وجود ثبت ۱.۶ میلیون بارگذاری، این برنامه در حال حاضر تنها ۶۰۰ هزار کاربر فعال دارد.

موسسه بهداشت عمومی نروژ هدف از طراحی و فعال‌سازی این برنامه را کنترل شیوع ویروس کرونا از طریق رصد ارتباطات اجتماعی افراد مبتلا و انتشار پیام هشدار به افراد مرتبط با شخص دچار شده به بیماری کووید-۱۹، اعلام کرده بود.

هر چند این موسسه بارها تاکید کرده که از اطلاعات کاربران این برنامه برای تجزیه و تحلیل تخلف احتمالی آنها از قوانین و توصیه‌های دولت استفاده نخواهد شد ولی سازمان حفاظت از داده‌ها اعلام کرده که کاربران این برنامه اختیاری در تعیین داده‌های مورد استفاده مسئولان بهداشت و درمان ندارند و این امر با اصول حفاظت از داده‌های خصوصی افراد منافات دارد.

در مقابل موسسه بهداشت عمومی نروژ ابراز امیدوار کرده که تا زمان کشف و ساخت واکسن یا داروی مقابله با بیماری کووید-۱۹ بتواند راهکاری برای فعال نگاه داشتن این برنامه کاربردی پیدا کند.

تاکنون ۸ هزار و ۶۳۱ نفر از جمعیت ۵.۴ میلیون نفری نروژ به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از میان آنها ۲۴۲ تن جان خود را از دست داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جریمه سنگین برای یک کشیش نروژی به دلیل نقض مقررات قرنطینه

بازگشت کرونا به چین؛ قرنطینه محلی و تعطیلی مراکز فرهنگی و ورزشی در پکن

برآورد اطلاعاتی گروه امنیتی «پنج چشم» از منشأ ویروس کرونا