خوشبینی بانک مرکزی ایالات متحده به بهبود شرایط اقتصادی در ماه‌های آینده

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا)
فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا)   -  کپی رایت  Patrick Semansky/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

کمیته پولی بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو) پس از یک نشست دو روزه اعلام کرد نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۲۰، به ۹/۳ و در سال ۲۰۲۱ به ۶/۵ درصد می‌رسد.

افزایش کم سابقه شمار بیکاران در ایالات متحده نتیجه مستقیم بحران شیوع ویروس کرونا و افت فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان به شمار می‌رود.

این پیشبینی در حالی اعلام می‌شود که مهم‌ترین نهاد پولی و مالی دولتی در ایالات متحده اعلام کرد نرخ راهبردی بهره در این کشور تا سال ۲۰۲۲ تقریبا صفر درصد باقی می‌ماند. به گفته جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، امکان تغییر نرخ راهبردی بهره تنها زمانی میسر است که اقتصاد این کشور بر بحران‌های اخیر غلبه کند و به مسیر دستیابی به اهداف اصلی یعنی اشتغال حداکثری و ثبات قیمت‌ها، باز گردد.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا هم با ابراز خوشبینی از آینده نزدیک اقتصاد این کشور گفت که انتظار بازگشایی قدرتمند و پویایی را در ماه‌های آینده دارد. آقای منوچین پیش‌بینی کرد که در سه‌ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۲۰، وضعیت اقتصادی در ایالات متحده به شکل چشمگیری بهبود یابد.

کنگره ایالات متحده آمریکا همزمان با شیوع برق‌آسای ویروس کرونا در این کشور، لایحه ۲ تریلیون دلاری دولت ترامپ برای مقابله با رکود اقتصادی ناشی از این بحران را تصویب کرد. تاکنون دو بسته از سه بسته کمک اقتصادی به میلیون‌ها شهروند و شرکت آمریکایی اهدا شده است. با این حال وزیر خزانه‌داری ایالات متحده می‌گوید اهدای بسته سوم باید با مشوق‌های بازگشت به بازار کار همراه باشد.

بانک مرکزی ایالات متحده در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰، ۶/۵ درصد کاهش یابد. این نهاد انتظار دارد که همین شاخص در سال ۲۰۲۱، پنج درصد افزایش پیدا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید