نرخ بیکاری در آمریکا برخلاف پیش بینی‌ها کاهش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از ساکنان ایالت ایلینوی در مقابل اداره کار
یکی از ساکنان ایالت ایلینوی در مقابل اداره کار   -   کپی رایت  AP Photo

آمار وزارت کار آمریکا نشان می دهد که با وجود بحران شیوع ویروس جدید کرونا در ماه مه دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در این کشور ایجاد شده است. 

براساس این آمار که «شگفت آور» توصیف شده نرخ بیکاری در ایالات متحده به ۱۳.۳ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که اکثر کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کردند که آمریکا به دنبال شیوع نوع جدید ویروس کرونا با نرخ بیکاری ۲۰ درصدی روبرو خواهد شد. 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بلافاصله پس از انتشار آمار وزارت کار در صفحه توئیترش این ارقام را نتیجه عملکرد دولت خود دانست. وی همچنین قرار است در نشستی خبری در کاخ سفید در این مورد شرکت کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به نظر می رسد که رفع برخی محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به بسیاری از کسب و کارها در آمریکا امکان استخدام کارکنان جدید داده است. بنا به آمار وزارت کار ایالات متحده بخش های هتلداری، ساخت و ساز، آموزش، بهداشت و خرده فروشی شاهد ایجاد فرصت های شغلی بوده اند. 

نرخ بیکاری آمریکا در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) به ۱۴.۷ درصد رسیده بود. هر چند این رقم به طور کلی در ماه مه کاهش یافته است اما نرخ بیکاری اقلیت های سیاهپوست و اسپانیایی تبار همچنان بیشتر از سفیدپوستان است. بنا به آمار منتشرشده نرخ بیکاری در میان اسپانیایی تبارها و سیاهپوستان به ترتیب ۱۷.۶ و ۱۶.۸ درصد است.