کرونا زنان اروپایی را بیش از مردان بیکار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
A worker operates at a construction site in Milan, Italy
A worker operates at a construction site in Milan, Italy   -  کپی رایت  AP Photo

نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا با وجود این که به بالاترین حد در ۸ ماه گذشته رسیده ولی همچنان پایین‌تر از برآوردهای صورت گرفته در مورد تبعات رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا بر بازار کار این اتحادیه است.

مطابق تازه‌ترین گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات)، نرخ بیکاری اتحادیه اروپا در ماه مه گذشته به ۶.۷ درصد رسیده؛ در حالی که این نرخ در ماه آوریل ۶.۶ درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری در منطقه یورو نیز از ۷.۳ درصد در آوریل به ۷.۴ درصد در ماه مه افزایش یافته است.

پیش‌تر اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که نرخ بیکاری در منطقه یورو تا پیش از آغاز ماه ژوئن به ۷.۷ درصد برسد.

کارشناسان معتقدند سیاست‌های حمایتی دولت‌ها از مشاغل و تقبل بخش قابل توجهی از دستمزد کارکنان کسب و کارهایی که در دوره قرنطینه تعطیل شده بودند، مهمترین عامل در جلوگیری از رشد بیشتر نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا بوده است.

با این حال، ترکیب جنسیتی بیکاران اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در میان مردان همچنان ثابت بوده و رشد نرخ بیکاری تنها متاثر از افزایش بیکاری در میان زنان بوده است. در توضیح دلیل این رخداد، کارشناسان بازار کار یاد آور شدند که تمرکز زنان در مشاغل خانگی، هتل‌داری، رستوران‌‌داری و مراقبت‌های اجتماعی که در دوران قرنطینه تعطیل شدند، بیش از مردان است.

مطابق این گزارش، نرخ بیکاری در میان زنان ساکن اتحادیه اروپا طی این مدت از ۶.۹ به ۷.۲ درصد افزایش یافته است ولی نرخ بیکاری در میان مردان همچنان ۶.۴ درصد بوده است.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که طی ماه مه، ۲۵۳ هزار نفر در اتحادیه اروپا و ۱۵۹ هزار نفر در منطقه یورو شغل خود را از دست داده‌اند.

البته بانک مرکزی اروپا هشدار داده که با ادامه رکود و کاهش حمایت‌های دولتی، نرخ بیکاری در منطقه یورو می‌تواند در سه ماهه سوم سال جاری میلادی از ۱۰ درصد فراتر رود.

مطابق گزارش یورواستات، جمهوری چک با نرخ بیکاری ۲.۴ درصدی پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای اتحادیه اروپا داراست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید