Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کرونا زنان اروپایی را بیش از مردان بیکار کرد

A worker operates at a construction site in Milan, Italy
A worker operates at a construction site in Milan, Italy Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی اروپا هشدار داده که با ادامه رکود و کاهش حمایت‌های دولتی، نرخ بیکاری در منطقه یورو می‌تواند در سه ماهه سوم سال جاری میلادی از ۱۰ درصد فراتر رود.

آگهی

نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا با وجود این که به بالاترین حد در ۸ ماه گذشته رسیده ولی همچنان پایین‌تر از برآوردهای صورت گرفته در مورد تبعات رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا بر بازار کار این اتحادیه است.

مطابق تازه‌ترین گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا (یورو استات)، نرخ بیکاری اتحادیه اروپا در ماه مه گذشته به ۶.۷ درصد رسیده؛ در حالی که این نرخ در ماه آوریل ۶.۶ درصد بوده است. همچنین نرخ بیکاری در منطقه یورو نیز از ۷.۳ درصد در آوریل به ۷.۴ درصد در ماه مه افزایش یافته است.

پیش‌تر اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که نرخ بیکاری در منطقه یورو تا پیش از آغاز ماه ژوئن به ۷.۷ درصد برسد.

کارشناسان معتقدند سیاست‌های حمایتی دولت‌ها از مشاغل و تقبل بخش قابل توجهی از دستمزد کارکنان کسب و کارهایی که در دوره قرنطینه تعطیل شده بودند، مهمترین عامل در جلوگیری از رشد بیشتر نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا بوده است.

با این حال، ترکیب جنسیتی بیکاران اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در میان مردان همچنان ثابت بوده و رشد نرخ بیکاری تنها متاثر از افزایش بیکاری در میان زنان بوده است. در توضیح دلیل این رخداد، کارشناسان بازار کار یاد آور شدند که تمرکز زنان در مشاغل خانگی، هتل‌داری، رستوران‌‌داری و مراقبت‌های اجتماعی که در دوران قرنطینه تعطیل شدند، بیش از مردان است.

مطابق این گزارش، نرخ بیکاری در میان زنان ساکن اتحادیه اروپا طی این مدت از ۶.۹ به ۷.۲ درصد افزایش یافته است ولی نرخ بیکاری در میان مردان همچنان ۶.۴ درصد بوده است.

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که طی ماه مه، ۲۵۳ هزار نفر در اتحادیه اروپا و ۱۵۹ هزار نفر در منطقه یورو شغل خود را از دست داده‌اند.

البته بانک مرکزی اروپا هشدار داده که با ادامه رکود و کاهش حمایت‌های دولتی، نرخ بیکاری در منطقه یورو می‌تواند در سه ماهه سوم سال جاری میلادی از ۱۰ درصد فراتر رود.

مطابق گزارش یورواستات، جمهوری چک با نرخ بیکاری ۲.۴ درصدی پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان کشورهای اتحادیه اروپا داراست.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا در اروپا؛ یونان محدودیت‌های تازه در مرز بلغارستان وضع می‌کند

برآورد تازه از دوران پساقرنطینه؛ یک پنجم اروپایی‌ها در خطر بیکاری قرار دارند

نرخ بیکاری در آمریکا برخلاف پیش بینی‌ها کاهش یافت