سکوت طولانی ترودو درباره سوالی مربوط به تظاهرات آمریکا و ترامپ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -   کپی رایت  AFP

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در پاسخ به سوالی درباره بیان دیدگاهش پیرامون اعتراض‌های اخیر آمریکا و عقیده دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور در مورد استقرار نیروهای ارتش در خیابان‌ها، مکث بلندی کرد. این مکث ۲۰ ثانیه‌ای آقای نخست‌وزیر خبر ساز شد.

در این فیلم خبرنگاری از آقای ترودو می‌پرسد که «گرچه چندان تمایلی به ارایه نظر درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ندارید» اما این روزها شاهد درگیری پلیس با معترضان در آمریکا هستیم و اینکه پلیس از گاز اشک‌آور برای برخورد با افراد استفاده می‌کند. خبرنگار در ادامه از آقای ترودو می‌خواهد که نظرش را درباره ناآرامی‌ها در آمریکا و برخورد پلیس آمریکا با معترضان بیان کند و اضافه می کند که اگر آقای ترودو تمایلی به موضع گیری ندارد فکر می کند که این سکوت حاوی چه پیامی می تواند باشد.

آقای ترودو در نهایت با مکث طولانی به این سوال پاسخ می‌دهد. به گونه‌ای که این مکث طولانی در شبکه‌های اجتماعی به یک موضوع برای نقد نخست‌وزیر کانادا تبدیل شده است.

«در کانادا تبعیض سیستماتیک داریم»

آقای ترودو در ادامه گفت:«همه ما در کمال بهت و حیرت به تماشای آنچه در آمریکا می‌گذرد نشسته‌ایم. زمان آن رسیده که مردم را به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم. زمان گوش دادن فرا رسیده است. زمان آن فرا رسیده که بفهمیم با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته طی دهه‌ها و سالهای گذشته کماکان چه میزان ناعدالتی وجود دارد و از آن درس بگیریم.»

آقای ترودو تاکید کرد: «در کانادا ما شاهد تبعیض سیستماتیک هستیم. این مساله نشان می‌دهد که در نظام کانادا هم با رنگین‌پوستان نسبت به دیگران طور دیگری رفتار می‌شود.»