Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیروزی حزب ترودو در انتخابات پارلمانی کانادا؛ لیبرال‌‌ها اکثریت را به دست نیاوردند

جاستین ترودو به همراه همسرش
جاستین ترودو به همراه همسرش Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جاستین ترودو در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی هشدار داده بود که بازگشت محافظه‌کاران به قدرت یک گام رو به عقب در کشور به ویژه در زمینه موضوعات مرتبط با تغییرات آب و هوایی است.

آگهی

کانادایی‌ها در انتخابات پارلمانی روز دوشنبه به حزب لیبرالِ نخست وزیر رای داده‌اند اما این آرا تا پیش از اعلام نتیجه نهایی رای‌گیری تضمین کننده اکثریت حزب حاکم در مجلس نیست.

بر اساس تخمین‌های حاصل از نتایج اولیه رای‌گیری که به صورت رسمی از سوی نهاد برگزار کننده انتخابات منتشر شده، حزب لیبرال با کسب ۱۵۸ کرسی به کار خود پایان خواهد داد در حالیکه برای کسب اکثریت پارلمانی نیاز به دست کم ۱۷۰ کرسی دارد.

جاستین ترودو بدین ترتیب همانند سال ۲۰۱۹ مجبور به تشکیل دولت حداقلی خواهد بود؛ در حالی که این همان چیزی است که وی برای رهایی از آن درخواست برگزاری انتخابات زودرس کرده بود.

حدود ۲۷ میلیون کانادایی در این انتخابات برای برگزیدن ۳۳۸ نماینده پارلمان که مجلس عوام این کشور را تشکیل می‌دهند به پای صندوق‌های رای فرا خوانده شده بودند.

حزب دموکرات جدید در کانادا به رهبری جاگمیت سینگ در این انتخابات ۲۶ کرسی بدست آورد که این کرسی‌ها می‌تواند در تشکیل دولت آینده این کشور تعیین کننده باشد.

ارین اوتول، رهبر حزب محافظه‌کار که رقیب جدی لیبرال‌ها در این انتخابات بود و خود وی نیز به عنوان مهم‌‌ترین چهره اپوزیسیونِ در دولت ترودو مطرح بود از اینکه به اعتقاد وی نتایج حاصل از رای‌گیری در انتخابات زودرس به تشدید اختللافات و شکاف‌ها در این کشور دامن می‌زند، ابراز تاسف کرده است.

ترودو و باختِ قمار اکثریت

رسانه‌های کانادا کشور پیش‌تر بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا حزب جاستین ترودو را پیروز نهایی انتخابات پارلمانی معرفی اما اعلام کرده بودند که قمار نخست وزیر برای بدست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان به شکست انجامیده است.

بدین ترتیب دولت بعدی کانادا توسط حزب لیبرال تشکیل می‌شود و جاستین ترودو پس از یک کارزار سخت انتخاباتی برای سومین دور متوالی ریاست دولت را در دست خواهد گرفت.

پیروزی حزب ترودو در انتخابات پارلمان کانادا تا این لحظه بر اساس شمارش اولیه آرا اعلام شده است و نتیجه نهایی و قطعی این انتخابات که تا ساعات آینده به صورت رسمی منتشر می‌شود وضعیت کرسی‌های پارلمان را به صورت دقیق مشخص خواهد کرد.

لیرال‌ها در حالی بر اساس این ارزیابی رسانه‌ای پیروز نهایی انتخابات هستند که به نظر می‌آید راهبرد آنها برای به دست آوردن اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان با شکست مواجه شده است.

جاستین ترودو که حزب تحت ریاست وی در پارلمان برای تصویب قوانین کلیدی نیازمند حمایت دیگر احزاب بود و خود وی نیز شخصا به دلایل مختلف از جمله نحوه مدیریت بحران کرونا و مسائل اقتصادی تحت فشار انتقاد‌های مخالفان قرار داشت پیش‌تر خواستار برپایی انتخابات پیش از موعد شده بود تا با پیروزی در این قمار سیاسی و کسب اکثریت قاطع پارلمانی راه را برای تقویت دولت و پیش‌برد برنامه‌های خود هموار کند.

در صورت تایید نهایی و رسمی نتایج اولیه، محافظه‌کاران که از منتقدان جدی دولت هستند می‌توانند نتیجه انتخابات را نوعی پیروزی برای خود تلقی کنند.

اما جاستین ترودو که دوشنبه شب به همراه همسر و فرزندانش برای انداختن رای پای صندوق آمده بود پس از خروج از یک حوزه رای‌گیری در مونترال به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما کارزار بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و کانادایی‌ها انتخاب مهمی را انجام خواهند داد.»

وی در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی از مردم کانادا خواسته بود که با مشارکت در انتخابات «رای‌ استراتژیک» خود را به صندوق بریزند.

وی همچنین هشدار داده بود که بازگشت محافظه‌کاران به قدرت «یک گام رو به عقب» در کشور به ویژه در زمینه موضوعات مرتبط با تغییرات آب و هوایی است.

ترودوی ۴۹ ساله، فرزند پی‌یر ترودو، نخست وزیر اسبق کانادا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ پس از به دست گرفتن ریاست حزب لیبرال این حزب را در انتخابات پارلمانی به پیروزی رساند و این برتری را سپس برای دو انتخابات انتخابات قانون‌‌گذاری بعدی در کانادا تکرار کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع ۹۰ دقیقه‌‌ای ترودو در پارلمان کانادا درباره «رسوایی» موسسه خیریه

سکوت طولانی ترودو درباره سوالی مربوط به تظاهرات آمریکا و ترامپ

جاستین ترودو و مشکلی مانند بایدن؛ ترامپِ کانادا چگونه کار را برای نخست وزیر دشوار کرده است؟