Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آغاز انتخابات زودهنگام مجلس عوام کانادا؛ آیا لیبرال ها به رهبری جاستین ترودو می‌توانند پیروز شوند؟

رقابت حزب دموکراتیک جدید با دو حزب اصلی در کانادا برای تصاحب کرسی های مجلس عوام
رقابت حزب دموکراتیک جدید با دو حزب اصلی در کانادا برای تصاحب کرسی های مجلس عوام Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کانادایی ها امروز دوشنبه ۲۰ سپتامبر برای شرکت در انتخابات زودهنگام مجلس، به پای صندوق های رای می‌روند.

آگهی

کانادایی ها امروز دوشنبه ۲۰ سپتامبر برای شرکت در انتخابات زودهنگام مجلس عوام، به پای صندوق های رای می‌روند.

انتخابات پارلمانی کانادا در پی تصمیم جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور در انحلال مجلس عوام که به‌منظور کسب اکثریت آرا برای حزب لیبرال انجام شد، برگزار می‌شود.

انتخابات چهل و چهارمین دوره پارلمان کانادا پس از رقابت نفسگیر و تنگاتنگ حزب لیبرال آقای ترودو با محافظه کاران برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش های منتشر شده، بیش از ۲۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این میان تقریباً ۵.۷۸ میلیون رأی در رای گیری زود هنگام اخذ شده است.

حوزه های اخذ رأی در سراسر کانادا در روز انتخابات به دلیل تفاوت زمان در این کشور در ساعات غیرمعمول باز و بسته می‌شوند.

مسئولان برگزاری انتخابات کانادا گفته‌اند که اعلام نتایج نهایی انتخابات ممکن است به دلیل شمارش آرای پستی که تعداد آن‌ها صدها هزار رای برآورد می‌شود، با تأخیر همراه باشد.

در رأی گیری روز دوشنبه کانادا ۳۳۸ کرسی در مجلس عوام تعیین می‌شوند که یک حزب سیاسی برای به دست آوردن اکثریت در آن باید ۱۷۰ کرسی را از آن خود کند.

کانادا در حالی انتخابات مجلس را برگزار می‌کند که بر اساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، این کشور تاکنون بیش از ۱.۵۶ میلیون مورد ابتلا و بیش از ۲۷ هزار و ۳۰۰ مرگ ناشی از بیماری کرونا را ثبت کرده است.

از همین رو در کنار موضوع های اقتصاد، مسکن، بحران آب و هوا و مراقبت های بهداشتی، همه گیری کرونا از مسائل مهمی است که ذهن کانادایی ها را پیش از برگزاری انتخابات مشغول کرده بود.

آقای ترودو که به دلیل برگزاری انتخابات که دو سال زودتر از موعد انجام می‌شود، با انتقاداتی روبرو شده است در دفاع از این تصمیم، گفت که می‌خواهد کانادایی ها در نحوه بهبود وضعیت کشور با وجود بیماری کرونا نقش داشته باشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر رهبر لیبرال کانادا با تظاهرکنندگانی مواجه شده بود که مخالف سرسخت واکسیناسیون اجباری و سایر اقدام‌های بهداشتی اجباری در این خصوص مهار بیماری کرونا بودند.

نظرسنجی های انتخاباتی حکایت از آن دارد که لیبرال‌ها به رهبری جاستین ترودو و حزب محافظه کار به رهبری ارین اوتول در طول مبارزات انتخاباتی شانه به شانه هم پیش رفتند و هر کدام در حدود ۳۱ تا ۳۲ درصد رای خواهند داشت.

با این حال اگر چه حزب محافظه کار از زمان شروع مبارزات انتخاباتی به موفقیت هایی دست یافته و وارد رقابت تنگاتنگی با لیبرال ها شده است اما پیش بینی می‌شود که لیبرال‌ها بیشتر از محافظه کاران کرسی‌های پارلمان را بدست آورند.

اوتول، رهبر محافظه کاران با بیان این وعده که در صورت انتخاب شدن، میلیاردها دلار سرمایه گذاری جدید می‌کند، گفت که محافظه کاران از طریق محرک‌های اقتصادی، بودجه را «بدون کاهش» طی ۱۰ سال متوازن می‌کنند.

محافظه کاران در اوایل مبارزات انتخاباتی، با واکنش منفی افکار عمومی مواجه بودند زیرا آن‌ها گفته بودند که برخی از اقدامات کنترل اسلحه را که دولت ترودو در سال گذشته تصویب کرده بود، لغو می‌کنند. البته اوتول بعداً گفت که محدودیت ها را سر جایش نگه می دارد.

حزب دموکراتیک جدید

حزب دموکراتیک جدید به رهبری جاگمیت سینگ از دیگر احزاب کانادایی است که در نظرسنجی های انتخاباتی با حدود ۲۰ درصد رای در رده سوم قرار دارد.

اواخر ماه گذشته، سینگ در یک نظرسنجی به عنوان دوست‌داشتنی‌ترین رهبر یک حزب ظاهر شده بود. ۴۵ درصد از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی او را فردی مطلوب ارزیابی کرده بودند و این در حالی بود که انتخاب ۴۱ درصد دیگر از پاسخ دهندگان، جاستین ترودو بود.

آگهی

سینگ، اولین رنگین پوستی است که رهبری یک حزب چپ گرا در کانادا را بر عهده دارد. حزب دموکراتیک جدید او متعهد شده است که میزان انتشار کربن را تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰ درصد زیر سطوح سال ۲۰۰۵ کاهش دهد.

بلوک کبکوا

ایو فرانسوا بلانشه، رهبر حزب بلوک کبکوا است که فقط در استان کبک فرانسوی زبان کانادا کاندیدا معرفی می‌کند.

این حزب از ارائه لایحه ای خبر داده که بر اساس آن، دانستن زبان فرانسه را شرط اعطای تابعیت کانادایی به مهاجران در کبک می‌داند. این حزب همچنین خواستار عدم دخالت اتاوا در قوانین کبک شده است. خواسته حزب بلانشه بر اساس قانون جنجالی ایالتی معروف به قانون ۲۱ است که برخی کارکنان دولت را از پوشیدن نمادهای مذهبی مانند حجاب در زمان کار منع می‌کند.

حزب سبزها

حزب سبز در آخرین انتخابات فدرال سه کرسی از مجلس را به دست آورد. سبزها که در درجه اول بر محیط زیست تمرکز دارند، متعهد شده‌اند که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال ۲۰۳۰ به حدود ۶۰ درصد از سطوح سال ۲۰۰۵ کاهش دهند.

حزب بدون کرسی

حزب راست افراطی مردم هیچ نماینده‌ای در پارلمان ندارد و در سال ۲۰۱۹ تنها ۱.۶ درصد آرا را به دست آورد. این حزب روی برنامه‌های ضد واکسیناسیون و ضد مهاجرت کار می‌کند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از جاستین ترودو با بومیان کانادا؛ توافق امضاء شد

مجسمه‌های ملکه ویکتوریا و ملکه الیزابت دوم در کانادا به زیر کشیده شد

کانادا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی اعلام کرد