جنجال لایحه سرود ملی در مجلس هنگ کنگ؛ نمایندگان دموکراسی‌‌خواه اخراج شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
اعتراض و اختلال در مجلس محلی هنگ کنگ
اعتراض و اختلال در مجلس محلی هنگ کنگ   -  Copyright  AP Photo

بحث درباره قانونی مربوط به سرود ملی چین در مجلس محلی هنگ کنگ باز هم جنجال آفرید.

بامداد پنجشنبه ۲۸ مه (۸ خرداد) در جریان بررسی لایحه جرم‌انگاری توهین به سرود ملی چین و سوء استفاده از آن در مجلس ملی هنگ کنگ، سه نماینده دموکراسی‌خواه به دلیل اعتراض از صحن مجلس اخراج شدند و جلسه مختل شد.

دقایقی پس از آغاز جلسه، یک نماینده منتقد چین به نام «ادی چو» کاغذی را بالای سرش گرفت که روی آن به طعنه نوشته شده بود: «بهترین رئیس، استری لی». استری لی، نماینده هنگ کنگی طرفدار دولت مرکزی چین است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در آن حال، اندرو لئونگ، رئیس مجلس، جلسه را به حالت تعلیق درآورده و نماینده معترض را اخراج کرد.

سپس به محض آن که مجلس کار خود را از سر گرفت، نماینده دموکراسی‌خواه دیگری با داد و فریاد به اخراج همکارش اعتراض کرد، اما او هم اخراج شد. در آن هنگام نماینده معترض سوم با شتاب به سوی جایگاه رئیس رفت و یک کیسه زباله را که در آن بطری بزرگی حاوی تفاله قهوه بود روی زمین انداحت. به این ترتیب جلسه بار دیگر از روال عادی خارج شد.

هنگامی که نماینده سوم را از صحن مجلس بیرون می‌بردند، برخی نمایندگان طرفدار پکن، او را هو کردند.

ادی چو در خارج از صحن مجلس با خبرنگاران گفتگو کرد. این نماینده معترض گفت: «ما می‌خواستیم برای جلوگیری از تصویب این قانون سرود ملی در نهاد مقننه كه اساساً توسط حزب كمونیست چین كنترل می‌شود، از هر روشی استفاده كنیم زیرا این قانون فقط روش دیگری برای فشار آوردن به مردم هنگ كنگ است.»

اپوزیسیون دموکراسی‌خواه هنگ کنگ مخالف این لایحه است چون آن را در جهت منافع دولت مرکزی چین می‌داند. بر اساس این لایحه، کسانی که به سرود ملی چین توهین کنند، مجازات تا سه سال زندان و همچنین جریمه‌ای معادل ۶ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در انتظارشان خواهد بود.

دولت چین قصد دارد قوانینی را در هنگ کنگ وضع کند که مانع از اجرای اقدام‌هایی چون «خیانت»، «جدایی طلبی» و «براندازی» شود.