ارتش آمریکا روسیه را به اعزام جنگنده هوایی به لیبی متهم کرد

طرابلس، پایتخت لیبی
طرابلس، پایتخت لیبی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا مدعی شد که جنگنده‌های هوایی نسل چهارم روسیه پس از برخاستن از یک پایگاه هوایی این کشور ابتدا به سوریه رفتند تا ردیابی آنها دشوار شود.

آگهی

ارتش آمریکا روز سه شنبه ادعا کرد که روسیه اخیرا با اعزام چند جنگنده هوایی به لیبی از شبه نظامیان متحد با نیروهای تحت رهبری خلیفه حفتر، حاکم مناطق شرقی این کشور حمایت کرده است. 

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر از بیش از یک سال پیش عملیات خود برای فتح طرابلس، پایتخت لیبی و سرنگونی دولت وفاق ملی این کشور را آغاز کردند. استفن تاونسند، فرمانده نیروهای ایالات متحده در آفریقا روز سه شنبه گفت: «روسیه به وضوح تلاش می کند تا موازنه قوا را به نفع خود در لیبی تغییر دهد.»

وی مدعی شد که جنگنده های هوایی نسل چهارم روسیه پس از برخاستن از یک پایگاه هوایی این کشور ابتدا به سوریه رفتند تا ردیابی آنها دشوار شود. به گفته فرمانده نیروهای آمریکا در آفریقا رنگ آمیزی این جنگنده ها برای جلوگیری از شناسایی تعلق آنها به روسیه در سوریه تغییر داده شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
مناقشه نظامی در لیبیAP Photo

در گزارش اخیر کارشناسان سازمان ملل متحد آمده بود که گروهی از شبه نظامیان گروه واگنر روسیه در لیبی حضور دارند. این در حالی است که مسکو همواره هرگونه دخالت در جنگ داخلی لیبی را رد کرده است. 

دولت وفاق لیبی بر این باور هستند که صدها نفر از شبه نظامیان گروه واگنر اکنون در کنار نیروهای خلیفه حفتر حضور دارند. حضور جنگجویان گروه واگنر که از آن به عنوان گروهی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه یاد می شود نقض تحریم تسلیحاتی لیبی خواهد بود. سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۱ میلادی تحریم تسلیحاتی علیه لیبی وضع کرده است.

استفن تاونسن هدف از عملیات جنگنده های روسیه در لیبی را حمایت از جنگجویان گروه واگنر اعلام کرده است.

نیروهای وفادار به خلیفه حفتر طی هفته های گذشته در چند جبهه مجبور به عقب نشینی در برابر نیروهای دولتی شدند. دو طرف جنگ داخلی لیبی از سوی قدرت های مختلف جهان حمایت می شوند. در حالی که روسیه و امارات عربی متحده از نیروهای خلیفه حفتر هواداری می کنند ترکیه از دولت وفاق ملی در طرابلس حمایت نظامی می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فروش اسلحه به لیبی؛ قزاقستان مجوز سه شرکت هواپیمایی را لغو کرد

اروپا در پی جلب رضایت روسیه برای تمدید طرح نظارتی تحریم لیبی

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است