Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«مصونیت مضاعف»؛ افزایش امیدواری‌ها در فرانسه به پایان همه‌گیری کرونا

اورژانس فرانسه
اورژانس فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرضیه وجود «مصونیت مضاعف» در برابر ویروس جدید کرونا پیش از این از سوی دانشمندان آمریکایی در مقاله‌ای در نشریه علمی «سل» مطرح شده بود.

آگهی

گروهی از دانشمندان فرانسوی بر این باور هستند که این کشور با کمک «مصونیت مضاعف» در برابر ویروس جدید کرونا دوره همه گیری بیماری «کووید ۱۹» را پشت سر گذاشته است.

هر چند دو هفته از پایان قرنطینه سراسری در فرانسه می گذرد اما همچنان وضعیت شاخص های اصلی شیوع ویروس (موارد ابتلای جدید، تعداد بستری شده ها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان و آمار مرگ و میر) در این کشور قابل قبول است. امری که گروهی از متخصصان بیماری های واگیردار را به پایان شیوع ویروس جدید کرونا در فرانسه امیدوار کرده است.

این در حالی است که مقامات فرانسه بر این باور هستند که هنوز برای نتیجه گیری در مورد شیوع ویروس و طرح احتمال پایان همه گیری بسیار زود است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«مصونیت مضاعف» چیست؟

از اصطلاح «مصونیت مضاعف»، «مصونیت متقابل» یا «مصونیت ضربدری» برای توصیف شرایطی استفاده می شود که بدن بیمار پس از ابتلای اولیه به یک ویروس یا باکتری در برابر ویروس و باکتری دیگری ایمن می شود. پادتن (آنتی بادی) اغلب تنها مختص یک ویروس یا باکتری خاص است اما گاهی پادتن ها می توانند در برابر ویروس ها یا باکتری های مشابه نیز ایمنی ایجاد کنند. بر همین اساس گروهی از دانشمندان فرانسوی بر این باور هستند که بخشی از جمعیت این کشور پس از ابتلا به انواع کم خطرتر ویروس کرونا در گذشته اکنون در برابر نوع جدید این ویروس (Sars-CoV-2) مصون هستند.

فرضیه وجود «مصونیت مضاعف» در برابر ویروس جدید کرونا پیش از این از سوی دانشمندان آمریکایی در مقاله ای در نشریه علمی «سل» (cell) مطرح شده بود. به گفته آنها بین ۴۰ تا ۶۰ درصد جمعیت ممکن است بدون اینکه به ویروس جدید کرونا مبتلا شده باشند در برابر آن ایمن باشند. اگر این فرضیه درست باشد همه گیری بیماری «کووید ۱۹» به پایان خود نزدیک می شود زیرا تعداد افرادی که همچنان ممکن است به ویروس جدید کرونا مبتلا شوند چندان زیاد نیست.

AP Photo
بازدید رئیس‌جمهوری فرانسه از یک بیمارستان صحرایی در روزهای اوج شیوع کروناAP Photo

پیامد «مصونیت مضاعف» بر روی «مصونیت جمعی» چه خواهد بود؟

«مصونیت مضاعف» به این معنا خواهد بود که افراد به یک اندازه در معرض ابتلا به ویروس جدید کرونا قرار ندارند. هر چند «مصونیت مضاعف» هنوز تنها یک فرضیه است اما وجود آن می تواند دلیل آسیب پذیری بیشتر گروهی از جمعیت در برابر نوع جدید ویروس کرونا باشد. دانشمندان همچنین پیش از این دریافته بودند که گروهی از افراد بیش از دیگران ناقل این ویروس هستند.

گروهی از دانشمندان با فرض وجود «مصونیت مضاعف» به این نتیجه رسیده اند که برای دستیابی به «مصونیت جمعی» در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» برخلاف آنچه تاکنون پنداشته می شد نیازی به ابتلای ۶۰ درصد جمعیت به ویروس جدید کرونا نیست.

در همین راستا گروهی از دانشمندان بر این باور هستند که جوامع پس از ابتلای ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت به «مصونیت جمعی» در مقابل نوع جدید ویروس کرونا می رسند.

دیدیه رائولت، دانشمند خبرساز فرانسوی در شهر مارسی نیز پیش از این احتمال پایان همه گیری بیماری «کووید ۱۹» را مطرح کرده بود. او با استفاده از داده های موجود در دیگر کشورهای جهان نتیجه گرفته بود که «هیچ جا» موج دوم شیوع ویروس کرونا به وقوع نپیوسته است.

دانمارک و اتریش دو کشوری هستند که زودتر از اکثر کشورهای اروپایی به قرنطینه سراسری پایان دادند. با این حال داده های موجود از وضعیت شیوع «کووید ۱۹» در این دو کشور همچنان نشانی از وقوع موج دوم شیوع بیماری ندارد.

ژان فرانسوا توسن، دانشمند فرانسوی در همین راستا بر این باور است که ویروس جدید کرونا مانند یک «قهرمان دوی سرعت» عمل می کند و یک «قهرمان دوی استقامت» نیست. او ضمن رد احتمال وقوع «موج دوم شیوع» در فرانسه تاکید می کند که این ویروس در جریان روند شیوع خود «بسیار سریع» از نفس می افتد.

با این حال مقامات وزارت بهداشت فرانسه همچنان در اظهارنظرهای خود در مورد احتمال وقوع «موج دوم» شیوع ویروس جدید کرونا محتاطانه سخن می گویند. آنها تاکید می کنند که آمارهای این روزها در فرانسه و وضعیت مثبت شاخص های شیوع ویروس نتیجه اجرای قرنطینه هشت هفته ای است. مقامات فرانسوی همچنین ضمن اشاره به عدم اثبات «مصونیت مضاعف» و با تکیه بر تجربه ماه های گذشته احتمال اجرای مجدد قرنطینه سراسری را منتفی نمی دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخی با ۱۰ میلیون بازدید در سال؛ دروازه‌‌های ورسای گشوده می‌شود

«پیروزی بر کرونا» در چین؛ آخرین وضعیت شیوع ویروس در ایران و افغانستان

هشدار دانشمندان: گرمای تابستان تاثیری بر شیوع کرونا نخواهد گذاشت