Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«پیروزی بر کرونا» در چین؛ آخرین وضعیت شیوع ویروس در ایران و افغانستان

 «پیروزی بر کرونا» در چین؛ آخرین وضعیت شیوع ویروس در ایران و افغانستان
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار جان باختگان کرونا در ایران از ۷ هزار نفر عبور کرد

آگهی

ویروس کرونا پس از نخستین ظهور در شهر ووهانِ چین، از اواخر سال گذشته میلادی تاکنون همچنان کشورهای مختلف جهان را در می‌نوردد و کشته می‌گیرد.

در مجموع بر اساس آمار رسمی ارائه شده،‌ ویروس کرونا تاکنون بیش از ۵ میلیون نفر را در ۱۹۶ کشور و نقطه از جهان آلوده کرده و جان دست کم ۳۳۰ هزار نفر را گرفته است.

شمار جان باختگان کرونا در ایران از ۷ هزار نفر عبور کرد

اما ویروس کرونا آنچنان که برخی مسئولان دولتی به آن اشاره کرده‌اند هنوز در ایران به طور کامل کنترل نشده است.

برغم ادعای پیشین وزیر بهداشت ایران در خصوص عبور از مرحله کنترل و آغاز مرحله مهار در بسیاری از نقاط کشور، ویروس کرونا طبق رویه روزهای گذشته شمار بسیار زیادی از شهروندان را مبتلا می‌کند.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ اعلام کرد که طی بیست و چهار ساعت گذشته دو هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده و شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران نیز از مرز ۱۳۱ هزار و ششصد نفر گذشته است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران در دوره زمانی یاد شده با فوت ۵۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

آقای جهانپور همچنین وضعیت استان بحران زده خوزستان را از حیث افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا قرمز اعلام کرد.

ثبت بیش از ۹ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان روز جمعه با انتشار گزارشی در خصوص وضعیت شیوع ویروس کرونا در این کشور از شناسایی ۵۴۲ مورد تازه ابتلا به بیماری کووید ۱۹ طی بیست و چهار ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد که با احتساب آمار جدید شمار کل مبتلایان از مرز ۹ هزار نفر عبور کرده است.

بر اساس این گزارش ۱۲ بیمار جدید کووید ۱۹ طی دوره زمانی یاد شده در افغانستان جان باخته‌اند و به این ترتیب شمار کل قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۲۰۵ نفر افزایش یافته است.

«پیروزی بر کرونا» در چین و وضعیت بحرانی در برزیل

پکن روز جمعه به صورت رسمی اعلام کرد که موفق شده در مهار و ریشه‌کنی بیماری ناشی از انتشار ویروس کرونا به موفقیتی بزرگ دست یابد.

لی که چیانگ،‌ نخست وزیر جمهوری خلق چین که در نشست عمومی پارلمان کشورش سخن می‌گفت،‌ با اعلام این مطلب تصریح کرد: «ما پیروزی راهبردی بزرگی در راه مهار بیماری کووید ۱۹ بدست آورده‌ایم.»

نخست وزیر چین همچنین از یک طرح ۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد ینی (۴۸۰ میلیارد یورویی) برای کمک به بازسازی اقتصاد کشورش پس از بحران سلامت ناشی از شیوع ویروس کرونا خبر داد. در این طرح همچنین سرمایه‌گذاری گسترده در بخش زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقل بویژه با هدف توسعه فناوری ۵جی و بهره‌مند سازی خودرو از انرژی‌های جدید پیش بینی شده است.

چین که خاستگاه اصلی بحران کنونی سلامت در جهان تلقی می‌شود در حالی پیروزی بر کرونا را جشن می‌گیرد که این ویروس هم اکنون کشورهای آمریکای جنوبی به ویژه برزیل را برای ماجراجویی جدید انتخاب کرده است.

در برزیل طی بیست و چهار ساعت گذشته با ۱۱۸۸ مورد مرگ تازه ناشی از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ رکورد جدیدی از این حیث به ثبت رسید تا شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور از مرز ۲۰ هزار نفر عبور کند.

آخرین وضعیت شیوع ویروس در جهان

اروپا،‌ قاره‌ای که کرونا تاکنون در آنجا بیش از ۱۷۰ هزار قربانی گرفته در مسیر کاهش محدودیت‌ها گام بر می‌دارد و تلاش دارد ضمن در پیش گرفتن تدابیر احتیاطی به وضعیت عادی بازگردد.

آمریکا که بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا و قربانیان این ویروس در جهان را به خود اختصاص داده نیز مسیر اروپا را در پیش گرفته وامیدوار است که بتواند با تدابیر ویژه اقتصاد خود از سقوط بیشتر نجات دهد.

روسیه نیز با ثبت رکوردی جدید طی بیست و چهار ساعت گذشته از مرگ ۱۵۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ خبر داد. ویروس کرونا تاکنون بیش از ۳۲۶ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مصونیت مضاعف»؛ افزایش امیدواری‌ها در فرانسه به پایان همه‌گیری کرونا

زوج‌های افغان: زندگی‌هایمان در قرنطینه شیرین‌تر شده است

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران