کرونا در ایران و جهان؛ افزایش شمار مبتلایان در پی بازگشایی اماکن مذهبی

Claudio Furlan/LaPresse
Claudio Furlan/LaPresse Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام وزارت بهداشت آمار تایید شده مبتلایان به کرونا در ایران تا نیمروز یکشنبه به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ نفر و شمار قربانیان به ۷۴۱۷ نفر رسیده است. در افغانستان نیز شمار مبتلایان به دست‌کم ۱۰ هزار و ۵۸۲ نفر و شمار قربانیان به ۲۱۸ نفر رسیده است.

آگهی

آمار تایید شده مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا نیمروز یکشنبه ۴ خرداد (۲۴ ماه مه) به بیش از ۵ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر و شمار قربانیان کووید۱۹ به بیش از ۳۴۴ هزار نفر رسید.

ایالات متحده آمریکا با بیش از ۱ میلیون و ۶۶۷ هزار مبتلا و بیش از ۹۸ هزار قربانی در صدر جدول رده بندی کشورهایی قرار دارد که در سراسر جهان با شیوع این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

برزیل نیز با پشت سر گذاشتن کشورهای اروپایی که زمانی کانون این بحران بودند، اکنون با بیش از ۳۴۹ هزار مبتلا و بیش از ۲۲ هزار قربانی در جایگاه دوم جدول است. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۲ نفر در این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

کشورهای قدرتمند قاره اروپا یعنی روسیه، اسپانیا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان به ترتیب جایگاههای سوم تا هشتم این جدول را به خود اختصاص داده‌اند و اگرچه تحت فشار مردم مجبور به کاهش مقررات قرنطینه شدند، اما هر روز نیز شاهد ابتلا و مرگ شمار قابل توجهی از شهروندانشان هستند.

کرونا در ایران

بنا بر اعلام وزارت بهداشت آمار تایید شده مبتلایان به کرونا در ایران تا نیمروز یکشنبه به ۱۳۵ هزار و ۷۰۱ نفر و شمار قربانیان به ۷۴۱۷ نفر رسیده است. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۸۰ نفر دیگر به کووید۱۹ مبتلا شده و ۵۸ نفر نیز جان باخته‌اند. بنا بر اعلام کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر وضعیت ۲ هزار و ۶۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بحرانی است و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

کرونا در افغانستان

آمار تایید شده مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به دست‌کم ۱۰ هزار و ۵۸۲ نفر و شمار قربانیان به ۲۱۸ نفر رسیده است. بنا بر اعلام وزارت صحت‌عامه تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۴ نفر دیگر به جمع بیماران کووید۱۹ اضافه شده‌اند. این وزارتخانه هشدار داده است که شمار مبتلایان به کووید۱۹ در این کشور همچنان سیر صعودی دارد و در سه روز گذشته بطور پیوسته شمار مبتلایان جدید بالای ۵۰۰ نفر بوده است.

بیشترین آمار مبتلایان متعلق به ولایت کابل است؛ در ۲۴ ساعت گذشته آزمایش کرونای ۳۲۴ نفر دیگر در این ولایت مثبت بوده است. پس از آن نیز ولایت هرات با ثبت آمار ۱۰۰ بیمار جدید طی شبانه روز گذشته قرار دارد.

افزایش شمار مبتلایان به کرونا با از سر گیری فعالیت در مراکز دینی

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از قصد خود برای بازگشایی مراکز مذهبی خبر داده است، برخی کشورهای اروپایی با اشاره به تجربه‌های اخیر خود هشدار داده‌اند که بازگشایی اماکن مذهبی باعث افزایش شمار مبتلایان به کرونا خواهد شد.

آلمان یکی از این کشورهاست که می‌گوید تنها در شهر فرانکفورت چهل تن از کارکنان کلیساها به تازگی پس از برگزاری آیین‌های مذهبی به ویروس کرونا آلوده و شماری از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان به بیش از ۱۸۰ هزار نفر و شمار قربانیان آن به بیش از ۸۳۰۰ نفر رسیده است.

در فرانسه نیز با وجود مقاومت دولت، سرانجام از روز یکشنبه کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها فعالیت خود را از سر گرفتند. بازگشایی این اماکن تحت فشار نهادهای مذهبی و با حکم دادگاه فرانسه ممکن شد که دوشنبه گذشته اعلام کرد ظرف هشت روز کلیساها، مساجد و کنیسه‌ها باید آغاز به کار کنند زیرا عبادت یکی از آزادی‌های بنیادین انسان‌ها محسوب می‌شود که می‌توان آن را ضمن رعایت مقررات بهداشت عمومی انجام داد. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در فرانسه به بیش از ۱۸۲ هزار نفر و شمار قربانیان ان به بیش از ۲۸۳۰۰ نفر رسیده است.

در شهر بیت‌المقدس نیز «کلیسای مقبره مقدس» مشهور به «کلیسای رستاخیز» که یکی از مهمترین اماکن مذهبی مسیحیان جهان است، پس از دو ماه تعطیلی بازگشایی شد.

همزمان، هزاران فلسطینی بامداد یکشنبه با برگزاری تظاهرات در کرانه باختری رود اردن خواستار لغو محدودیت‌های اجتماعی و بازگشایی مساجد به مناسبت عید فطر شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن در دوران شیوع کرونا به کارگران جنسی کمک مالی می‌کند

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند