Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا یک شرکت چینی را به اتهام خدمات‌دهی به ماهان‌ ایر تحریم کرد

آمریکا یک شرکت چینی را به اتهام خدمات‌دهی به ماهان‌ ایر تحریم کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا در آخرین تحریم‌های اعمالی خود علیه ایران، شرکت چینی «شانگهای سینت لوجستیک لیمتید» را به اتهام خدمات دهی به ماهان تحریم کرد.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز شنبه ۱۹ مه/۳۰ اردیبهشت از تحریم و مجازات یک شرکت چینی خبر داد که به ادعای واشنگتن با ماهان ایر، شرکت هواپیمایی ایرانی تحت تحریم ایران همکاری داشته است.

مایک پمپئو،‌ وزیر امور خارجه آمریکا با اعلام این مطلب تصریح کرد که شرکت چینی «شانگهای سینت لوجستیک لیمتید» به دلیل همکاری در زمینه نمایندگی فروش و خدمات رسانی به ماهان ایر تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌گیرد.

شرکت هواپیمایی ماهان ایر به دلیل نزدیکی به سپاه پاسداران ایران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد. به ادعای واشنگتن، سپاه پاسداران که خود نیز از سوی ایالات متحده در فهرست سیاه «سازمان‌‌‌‌های تروریستی» جای گرفته از پروازهای این شرکت برای حمل و نقل سلاح و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی استفاده می‌کند.

مایک پمپئو در بیانیه‌ای تصریح کرد: تعداد کشورهایی که همچنان میزبان پروازهای ماهان ایر هستند به سرعت در حال کاهش است و جمهوری خلق چین یکی از معدود میزبانان پروازهای این شرکت است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که ماهان ایر ابزار دست جمهوری اسلامی ایران برای قاچاق سلاح و صدور «تروریست»‌ در جهان است.

آقای پمپئو همچنین ضمن اشاره به تحریم‌های درنظر گرفته شده برای شرکت چینی به دلیل خدمات رسانی به ماهان ایر، به دیگر شرکت‌هایی که با ماهان همکاری کنند هشداد داد و تاکید کرد همکاری با این شرکت تبعات سنگینی برای آنها به همراه خواهد داشت.

در بخش دیگری از بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا آمده است: «ایالات متحده از اینکه بسیاری از دولت‌ها و شرکت‌های مختلف در اروپا، خاورمیانه و آسیا به شکلی مدبرانه اقدام به قطع همکاری با ماهان ایر کرده‌‌اند، بسیار خرسند است.»

واشنگتن در حالی اقدام به تحریم یک شرکت چینی به بهانه همکاری با ماهان ایر کرده که روابط واشنگتن و پکن به دلیل بحران سلامت ناشی از شیوع ویروس کرونا به تازگی متشنج شده است. واشنگتن پکن را به بی کفایتی در مدیریت بحران کرونا و عدم اطلاع رسانی به موقع در خصوص ماهیت مرگبار بیماری ناشی از ابتلا به این ویروس متهم کرده است.

ماهان ایر از سوی اپوزیسیون خارج از کشور و برخی منتقدان دولت جمهوری اسلامی ایران در داخل، به‌ عنوان عامل اصلی انتقال ویروس کرونا به ایران متهم شده است، اتهامی که مقامات هواپیمایی ایران آن را رد می کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که شرکت چینی «شانگهای سینت لوجستیک لیمتید» جدا از خدمات رسانی در زمینه نمایندگی فروش پروازهای ماهان ایر، در زمینه پشتیبانی اداری،‌ بازاریابی و پذیرش انجام خدمات باربری نیز با این شرکت همکاری کرده است.

براساس تحریم های جدید واشنگتن، کلیه اموال و دارایی‌های شرکت چینی در ایالات متحده مسدود می‌شود، شهروندان آمریکایی از هرگونه همکاری با این شرکت منع می‌شوند و برای هر فرد یا شرکتی که با این شرکت همکاری داشته باشد مجازات‌هایی در نظر گرفته خواهد شد.

ایالات متحده همچنین پیش‌تر از پروازه‌های ماهان ایر به ونزوئلا به شدت انتقاد کرده و این شرکت را به همراه صاحبان اصلی آن به حمایت از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور متهم کرده بود.

به گزارش برخی منابع خبری وابسته به دولت آمریکا آقای مادورو در ازای دریافت نفت و بنزین از تهران شمش‌‌های طلا به ایران ارسال کرده که این وظیفه را شرکت هواپیمایی ماهان ایر برعهده داشته است. این ادعا هنوز از سوی منابع مستقل مورد تایید قرار نگرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوه قضاییه ایران مسافران هواپیمای ماهان را به شکایت از آمریکا فراخواند

توضیح آمریکا درباره نزدیک شدن جنگنده‌ به هواپیمای ماهان: فاصله ایمن رعایت شده بود