Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هفت نماینده چپ شدند؛ ماکرون حمایت اکثریت قاطع مجلس فرانسه را از دست داد

هفت نماینده چپ شدند؛ ماکرون حمایت اکثریت قاطع مجلس فرانسه را از دست داد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون پس از پیوستن هفت نماینده مدافع خود به فراکسیون جدید چپ‌گرا، حمایت اکثریت قاطع پارلمان فرانسه را از دست داد.

آگهی

امانوئل ماکرون پس از پیوستن هفت نماینده مدافع خود به فراکسیون جدید چپ‌گرا، حمایت اکثریت قاطع پارلمان فرانسه را از دست داد.

حزب «جمهوری به پیش»(LREM) که در سال ۲۰۱۶ از سوی امانوئل ماکرون پایه گذاری شد، پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، موفق شد ۳۱۴ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی مجلس نمایندگان این کشور را تصاحب و قدرت سیاسی در فرانسه را قبضه کند. 

با این حال هفت نماینده عضو حزب «جمهوری به پیش» روز سه‌شنبه به همراه ۱۰ نماینده از احزاب دیگر، فراکسیونی تازه را با عنوان «محیط‌ زیست، دموکراسی و همبستگی»(EDS) تشکیل دادند و هدف از آن تاسیس این فراکسیون را تلاش برای هدایت روند قانون‌گذاری به سمت حمایت از دغدغه‌های چپ‌گرایانه جامعه فرانسه عنوان کردند. البته این فراکسیون ساختار حزبی رسمی ندارد ولی پیش‌بینی می‌شود که اعضای آن از حزب «جمهوری به پیش» اخراج شوند.

بدین ترتیب، تعداد نمایندگان حامی آقای ماکرون در مقایسه با زمان آغاز به کار مجلس، تاکنون ۲۶ نفر کاهش یافته و از روز سه شنبه به ۲۸۸ نفر رسیده تا اکثریت نسبی حامی او نیازمند یک کرسی باشند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ضمن ابراز تاسف از این رخداد، ابراز اطمینان کرد که دولت فرانسه همچنان از حمایت اکثریت نمایندگان میانه‌رو مجلس برخوردار است.

با این حال، کاهش تعداد نمایندگان حامی دولت فرانسه می‌تواند روند انجام اصلاحات اقتصادی مد نظر آقای ماکرون را که فعلا به دلیل شیوع ویروس کرونا معلق شده، با دشواری بیشتری مواجه کند.

هم حزبی‌های پیشین او در مجلس معتقدند که رویکردهای اقتصادی آقای ماکرون رفته رفته رنگ و بوی راست‌گرایانه بیشتری به خود گرفته و آن چنان که در مورد اصلاحیه قانون بازنشستگی به وضوح نمایان شد، دولت تحت حمایت او نسبت به دغدغه توسعه رفاه اجتماعی و حمایت بیشتر از کارگران و کارمندان کم توجه شده است.

اما ریچارد فراند، رئیس پارلمان و از نمایندگان هم حزبی آقای ماکرون روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد که دولت همچنان قادر خواهد بود تا رای ۳۴۲ نماینده را برای پیشبرد برنامه‌های خود جلب کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده فرانسوی با پارک خودرو در تقاطع عبور قطار از خجالت سرخ شد

لیدی گاگا از ماکرون درخواست کمک و از ترودو تشکر کرد

قرنطینه فرانسه محبوبیت ماکرون را افزایش داد