کمک باندهای خلافکار برای توزیع غذا در مناطق فقیرنشین کیپ‌تاون

کمک باندهای خلافکار برای توزیع غذا در مناطق فقیرنشین کیپ‌تاون
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اندی استیل اسمیت، کشیش استرالیایی مبتکر این طرح و معروف به «کشیش باند» می گوید: «به محض اینکه به این بچه‌ها فرصتی برای انجام کارهای خوب داده شد، آنها از این فرصت با آغوش باز استقبال کردند و هر کاری می کنند تا این وظیفه را انجام دهند.»

آگهی

یک کشیش در کیپ‌تاون، پایتخت آفریقای جنوبی از کمک باندهای خلافکار برای توزیع مواد غذایی در یک منطقه فقیر و پرخشونت پایتخت بهره گرفته است تا در شرایط قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، به خانواده‌ها غذا برساند.

یک مرد ۳۵ ساله که عضو یکی از باندهاست می گوید در وضعیت عادی باندهای دیگر اگر او را در این منطقه ببینند به روی او شلیک می کنند اما در وضعیت فعلی او و اعضای باندهای دیگر در حال پخش نان، آرد و سبزیجات به خانواده‌های فقیری است که در اثر تعطیل شدن کسب و کارها بیکار شده اند و به سختی می توانند غذای روزانه تهیه کنند.

دنی یکی از اعضای ارشد باند « Hard Livings» می گوید:‌ «ما اعضای باندها تصمیم گرفته‌ایم برای کمک به مردم با هم کار کنیم و همانطور که می بینید مشکلی با هم نداریم.»

این پروژه به ابتکار اندی استیل اسمیت، یک کشیش استرالیایی معروف به «کشیش باند» راه‌اندازی شده است.

این کشیش می گوید: «به محض اینکه به این بچه‌ها فرصتی برای انجام کارهای خوب داده شد، آنها از این فرصت با آغوش باز استقبال کردند و هر کاری می کنند تا این وظیفه را انجام دهند.»

باندهایی که در این پروژه مشارکت می کنند می توانند غذا دریافت کنند و به نظر می رسد که از ایفای نقش رابین هود مدرن لذت می برند.

با این حال همه از کار آنها استقبال نمی کنند. جی.پی. اسمیت که در دفتر شهردار کیپ‌تاون بعنوان مسئول امنیتی کار می کند می گوید تجارت واقعی این باندها قتل، اخاذی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه و به فساد کشاندن پلیس و قضات است. او می گوید که این باندها سال گذشته ۹۰۰ فقره قتل مرتکب شده‌اند.

اسمیت می افزاید: «هیچ کدام از اقدامات آنها تنها به این دلیل که که گانگسترها ناگهان تصمیم گرفته‌اند که کارهای خوب انجام دهند، به یکباره پاک نمی شود. هراس و نگرانی‌ایی که این باندها در طول چند دهه در محلات ایجاد کرده‌اند با توزیع چند تکه نان، فراموش نمی شود.»

کریستال ون رنزبورگ، از ساکنان ماننبرگ می گوید که دو پسرعمویش به دست این باندها کشته شده‌اند و آنها ۳۰ گلوله به صورت و سینه آنها شکلی کرده‌ بودند. برادر و نزدیکان کریستال هم عضو باندها هستند. او می گوید که اغلب اوقات قاتلان پسر عموهایش را در خیابان می بیند.

کیپ تاون با وجود همه زیبایی‌هایی که دارد، سال گذشته به عنوان یازدهمین شهر خطرناک جهان رده بندی شد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۸۶۸ قتل در کیپ تاون بوقوع پیوسته است که پس از کاراکاس در جایگاه دوم جهانی قرار گرفت.

با این حال در هنگام توزیع غذا نیز اتفاقاتی در این منطقه فقیر نشین کیپ تاون رخ داده است. در جریان توزیع غذا مردی با ضربات چاقو به قتل رسیده است و گفته شده است که قربانی عضو باندی به نام «بچه‌های باهوش» است.

محله ماننبرگ توسط دولت آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۶۰ به عنوان منطقه ای برای غیرسفیدپوستان فقیر که از منطقه اصلی کیپ‌تاون بیرون رانده شده بودند، ایجاد شد.

استیل اسمیت این منطقه را «فراموش شده» و فاقد «امید» توصیف می کند.

آفریقای جنوبی تاکنون بیش از ۱۴ هزار فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را شناسایی کرده است و ۲۶۴ نفر نیز تاکنون در اثر این بیماری درگذشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گام‌های آرام اروپا در برچیدن قرنطینه و نگرانی‌ها از موج دوم شیوع کرونا

تبعات اقتصادی کرونا؛ شهروندان افغانستان با کووید-۱۹ چگونه مبارزه می‌کنند؟

حامیان فلسطین در تظاهرات هزاران نفری در آفریقای جنوبی: سفیر اسرائیل اخراج شود