وزیر کشور فرانسه: سختی قرنطینه و فقر دلیل تنش‌ها در حومه‌های پاریس است

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
Virus Outbreak France
Virus Outbreak France   -   کپی رایت  Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

در روزهای که پاریس و حومه‌های آن در قرنطینه کامل هستند، در یک هفته اخیر در برخی از حومه‌ها تنش و درگیری میان نیروهای پلیس و ساکنان خبرسازشد.

کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه در مصاحبه با شبکه خبری ب اف‌ام می گوید: «دلیل اصلی این تنش‌ها، سختی‌ها ناشی از قرنطینه و فقر مردم» است.

وزیر کشور پرحاشیه امانوئل ماکرون می گوید شرایط سخت قرنطینه روی بسیاری از ساکنان این حومه‌های که اغلب جوان هستند فشار آورده و آنها خشمشان را به خیابان آورده اند.

کستنر به شبکه ب اف ام گفت: « بخشی از این جوانان با آتش زدن خودروها و حمله به پلیس فکر می کند کار جالبی انجام می دهند ولی نمی دانند که در درجه اول زندگی خود و همسایگانشان را به خطر می اندازند.»

Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

وزیر کشور فرانسه بدون ارائه راه حلی برای مشکلات اقتصادی ساکنان این مناطق تایید کرد که بخش مهمی از خشم جوانان حومه‌های پاریس بدلیل فقر و بیکاری است.

گزارش‌های نهادهای حقوق بشری نشان می دهد که رفتار پلیس با کسانی که اصول قرنطینه را رعایت نمی کنند در پاریس و حومه‌ها کاملا نابرابراست. ویدئوهای متعددی از خشونت‌های پلیس در هفته‌های اخیر در حومه‌های پاریس منتشرشده است. ویدئوهایی که ضرب و شتم شهروندان حومه نشین توسط پلیس را به تصویر می کشند.

آمارها هم چنان نشان می دهند که سیاری از ساکنان حومه‌های شمالی و فقیر پاریس، از جمله «انیر و سن سن دنی و آرژانتوی»، شغل و حرفه هایی دارند که انجام آن تنها با حضور فیزیکی امکان پذیر است.

این در حالی است که در سراسر فرانسه ۴۰ درصد از شهروندان در حال دورکاری هستند اما بسیاری از کارگران روزمزد، کارمندان سوپرمارکت ها، کارمندان نظافت شهرداری‌ها و پیک‌های دوچرخه و موتوری امکان دورکاری ندارند و حقوق‌های پایه آنها به اندازه‌ای پایین است که امکان پس انداز و مرخصی در این روزها را نیز ندارند.

اغلب این کارگران، بدلیل گرانی پایتخت فرانسه، پاریس،در حومه‌های اطراف اقامت دارند. همزمان بدلیل گرانی اجاره ها، حتی در حومه‌های پاریس، تراکم جمعیت در آپارتمان‌ها بسیار بالاتر از استانداردهاست و این روزهای سخت قرنطینه را برای جوانان سخت تر می کند.

آمار قربانیان کووید-۱۹ در برخی از حومه‌های پایتخت فرانسه بسیار بالاتر از میانگین آمار در فرانسه است. دلیل آن تراکم بالای جمعیت، فقر و عدم دورکاری و وضعیت نابسامان سلامتی‌بهداشتی ساکنان عمدتا مهاجرنشین این حومه است.

قراراست قرنطینه کامل بصورت گام به گام از یازدهم ماه مه در فرانسه لغوشود.