Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آرژانتوی، حومه پاریس صحنه ناآرامی در پی مرگ مشکوک جوان هجده ساله

آرژانتوی، حومه پاریس صحنه ناآرامی در پی مرگ مشکوک جوان هجده ساله
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرگ صبری، جوان آفریقایی تبار فرانسوی با موتور باعث شورش و ناآرامی در حومه محل زندگی اش شد. خانواده صبری اهل آرژانتوی می گویند تعقیب و گریز صبری از سوی نیروهای پلیس دلیل اصلی برخورد او به تیرچراغ برق در پیاده رو بوده است.

آگهی

آرژانتوی، حومه پاریس، در ساعات گذشته صحنه درگیری تنش و میان برخی از شهروندان اغلب جوان و نیروهای پلیس بود.

سرچشمه اصلی این ناآرامی به مرگ یک جوان موتورسوار بازمی گردد. فرانسوی آفریقایی تباری که خانواده اش ادعا می کنند خودروی پلیس «صبری» جوان را واژگون کرده و از محله حادثه گریخته است.

به گفته شاهدان عینی خودروی «پلیس جنایی»، BAC، در نزدیکی محل حادثه حضورداشته است. نوع تصادف صبری هجده ساله شک و تردید های زیادی درباره مرگ او ایجاد کرد. صبری جمعه شب با برخورد به تیر چراغ برق در پیاده رودچار حادثه شد. یکی از پسرعموهایش می گوید دلیلی برای برخورد با این شدت به تیر چراغ برق با وجود این همه خودروی پارک شده و با چنین شدتی وجود ندارد.

به ادعای خانواده این جوان پلیس او را تعقیب کرده و باعث شده تا صبری از ترس به تیرچراغ برق بکوبد. یکی از شاهدان می گوید پیش از تصادف صدای آژیر پلیس را در خیابان محل حادثه شنیده و سپس صدای مهیب برخورد جوان با تیرچراغ برق. لحظاتی پس از این تصادف صبری به بیمارستان «سل پتریه ر» پاریس منتقل شده اما یک روز بعد، یکشنبه، جان خود را از دست داده است. پلیس جنایی هرگونه مداخله و تعقیب و گریز این جوان را رد کرده است و دلیل مرگ او را «عدم نداشتن کلاه ایمنی» عنوان کرده است.

در هفته‌های اخیر در اوج دوران قرنطینه در فرانسه، نیروهای پلیس جوانی که پیک موتوری و از اهالی «ویلنوو دو لاگرن» بود را با موتورش واژگون کردند که ویدویی دو شاهد ماجرا باعث ناآرامی‌های در ویلنوو دو لاگرن، حومه پاریس شد. تنش‌ها به حدی بود که این جوان مصدوم از  جوانان شورشی درخواست کرد تا اعتراضات خود در بیمارستان را متوقف کنند تا «عدالت بتواند روند عادی خود را طی کند.»

اولین بار نیست که تعقیب و گریز نیروهای پلیس عامل شورش و ناآرامی در حومه‌های محروم و عمدتا مهاجرنشین پاریس می شود. یکی از مهم‌ترین این شورش‌ها در سال ۲۰۰۵، پس از مرگ دو نوجوان در ایستگاه برق منطقه‌ای رخ داد. زید بنا و بونا ترائوره، هر دو آفریقایی تبار، که کمتر از شانزده سال داشتند ۲۷ اکتبر در جریان فرار از کنترل نیروهای پلیس در حومه کلیشی سوبوا دچار برق گرفتگی شدند.

مرگ آنها باعث شد تا هفته‌ها برخی از حومه‌ها و حتی شمال پاریس ناآرامی را تجربه کند. مرگ این دو نوجوان در اواخر اکتبر رخ داد و شورش و ناآرامی هایی در فرانسه برانگیخت که پس از بهار موسوم به انقلاب مه، ۱۹۶۸، که به سرنگونی دولت شارل دوگل انجامید، در اروپای غربی کمتر شاهد آن بوده ایم. شورش حومه‌های پاریس در آن سال بعدا به نوعی دیگر در لندن سال ۲۰۱۱ و در فرگوسن ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ با همان سرچشمه‌ها تکرارشدند.

آرژانتوی یکی از محروم‌ترین حومه‌های پاریس در منطقه «ول دواز» هم چنین یکی از بزرگترین قربانیان کووید-۱۹ در فرانسه بوده است. آمار مرگ و میر در دوران شیوع ویروس کرونا در این حومه نسبت به سال گذشته ۱۰۹ درصد افزایش داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه آنچه درباره حمله به پیتزا فروشی حومه پاریس می دانیم

حومه پاریس بدنبال خشونت جنسی پلیس فرانسه ناآرام است

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند