Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مجارستان؛ نگرانی درباره خاموش کردن صدای منتقدان در «وضعیت اضطراری»

مجارستان؛ نگرانی درباره خاموش کردن صدای منتقدان در «وضعیت اضطراری»
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان دولت مجارستان می گویند دولت ویکتور اوربان از وضعیت اضطراری موجود برای سرکوب و خاموش کردن صدای منتقدان سوء استفاده می کند.

آگهی

رهبران احزاب مخالف دولت در مجارستان نسبت به «سوء استفاده دولت ویکتور اوربان از شرایط اضطراری شیوع ویروس کرونا» هشداردادند.

مخالفان این واهمه را دارند که صداهای منتقد دولت خاموش شود. این گروه، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان را به سوءاستفاده از اختیارات ویژه‌ای که در ماه مارس به وی اعطا شده، متهم می کنند.

در هفته‌های اخیر، دست کم سه نفر در خانه‌های خود دستگیر شده و چندین ساعت در مورد مطالبی که در رسانه‌های اجتماعی منتشرکرده‌اند تحت بازجویی قرار گرفته اند.

پلیس مجارستان اعلام کرده است که در حال بررسی ۸۶ پرونده تحت «قانون اضطراری مصوب ۳۰ مارس» به اتهام انتشار «اطلاعات دروغین» است.

در بیانیه‌ نیروهای پلیس می خوانیم که «اینترنت تمامی شهروندان بطور مداوم در حال کنترل است.»

قانون تایید وضعیت اضطراری در این کشور به دولت اجازه می دهد آسانتر از گذشته افراد را بازداشت و مورد تعقیب قضایی قراردهد.

روز چهارشنبه ، یکی از اعضای حزب مخالف موسوم به «مومنتوم» در جنوب مجارستان، به دلیل انتشار مطلبی در رسانه‌های اجتماعی که از سیاست‌های دولت درباره موضوع بحث برانگیز پاکسازی بیماران در بیمارستان‌ها و آماده سازی تخت برای بیماران کووید-۱۹ انتقاد می کرد، بازداشت شد.

خاموش کردن صدای منتقدان آغاز شده است. وظیفه ارعاب افرادی که حقیقت را می نویسند هم به عهده نیروهای دولتی است
آکوس هذازی
نماینده مستقل مخالف در پارلمان مجارستان

آکوس هذازی، نماینده مستقل مخالف در پارلمان مجارستان، در یک پیام ویدئویی فیسبوکی گفت: «خاموش کردن صدای منتقدان آغاز شده است. وظیفه ارعاب افرادی که حقیقت را می نویسند هم به عهده نیروهای دولتی است.»

سه شنبه، مردی ۶۴ ساله به دلیل پیغامی که ماه گذشته منتشر کرده بود، ساعت‌ها در شمال شرقی مجارستان تحت بازداشت و بازجویی قرارگرفت. او از سیاست‌های قرنطینه دولت انتقادکرده بود. این مرد مجار در یادداشتی خطاب به ویکتور اوربان نوشته بود: «شما یک ظالم بی‌رحم هستید، اما به یاد داشته باشید که دیکتاتورها همیشه سقوط می کنند.»

تصویب قوانین اضطراری در مجارستان در پی شیوع ویروس کرونا به دولت این کشور اجازه داده است تا لزومن از اصول حقوق بشری اتحادیه اروپا پیروی نکند.

موضوعی که نگرانی‌های زیادی را در پارلمان و کمیسیون اروپا برانگیخته است.

نگرانی‌های احزاب اروپایی باعث شد که فیدش، حزب حاکم در مجارستان، از فهرست «ائتلاف مردم» دارنده بیشترین کرسی در پارلمان اروپا، حذف شود.

رهبر فیدش، ویکتور اوربان نزدیک به یک دهه است که قدرت را در مجارستان در دست دارد. اوربانِ اسلام هراس و مهاجرستیز در دو سال اخیر جنجال‌های زیادی را به عنوان رهبر یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا پدید آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دیکتاتوری در مجارستان» زیر سایه کرونا؛ پاسخ اوربان به منتقدان: به غرغروها گفتم وقت بحث حقوقی ندارم

خطر روسیه برای اعضای شرقی ناتو؛ استولتنبرگ در سفری غیرمنتظره به مجارستان با اوربان دیدار می‌کند

زن ایتالیایی که در مجارستان با خطر زندان روبرو بود با پیروزی در انتخابات پارلمان اروپا مصونیت یافت