Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«دیکتاتوری در مجارستان» زیر سایه کرونا؛ پاسخ اوربان به منتقدان: به غرغروها گفتم وقت بحث حقوقی ندارم

Belgium Europe Budget
Belgium Europe Budget Copyright Virginia Mayo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Virginia Mayo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر نمی‌توانند به ما کمکی بکنند، لااقل اجازه دهند مجارستانی‌ها از خودشان دفاع کنند.»

آگهی

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، روز جمعه با رد انتقادهای اروپایی و جهانی از تمایل وی به سوءاستفاده از شیوع ویروس کرونا برای بسط قدرت مطلق، اعلام کرد برنامه قرنطینه کشور را اجرایی می‌کند.

پارلمان مجارستان پس از تصویب برقراری دو هفته‌ای وضعیت ویژه، از روز دوشنبه لایحه اختیارات ویژه دولت برای این دوران را بررسی می‌کند. براساس این لایحه، تنها دو سوم پارلمان امکان الغای وضعیت فوق‌العاده را دارند: دو سوم پارلمان مجارستان در اختیار حزب فیدس، جریان سیاسی تحت زعامت ویکتور اوربان قرار دارد. منتقدان اروپایی و بین‌المللی می‌گویند با توجه به ممنوعیت برگزاری هرگونه انتخاباتی در دوره فوق‌العاده، حزب فیدس و رهبر آن، عملا می‌توانند قدرت را تا هر وقت که مایل باشند در اختیار بگیرند.

آقای اوربان روز جمعه با رد این انتقادها به رادیو دولتی مجارستان گفت: «به همه غرغروها و مردم‌آزارهای اروپایی گفتم که وقتی برای بحث حقوقی ندارم. الآن ما هستیم و یک اپیدمی و جان‌هایی که باید نجات داد. اگر نمی‌توانند به ما کمکی بکنند، حداقل اجازه دهند مجارستانی‌ها از خودشان دفاع کنند.»

در حالیکه عملکرد اتحادیه اروپا در قبال شیوع مرگ‌بار ویروس کرونا در کشورهای عضو به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، آقای اوربان با اشاره به دریافت کمک از رقبای اتحادیه اروپا افزود: «ما از چین و شورای همکاری کشورهای ترک‌زبان کمک‌های خوبی گرفته‌ایم.»

علاوه بر ممنوعیت برگزاری انتخابات در دوره قرنطینه بالقوه بی‌پایان، کیفرهای سنگین تا ۵ و ۸ سال زندان برای خروج غیرقانونی از خانه و انتشار اخبار جعلی، به‌ویژه نگرانی دیده‌بان حقوق بشر و شورای اروپا را برانگیخته است.

ویکتور اوربان همچنین گفت: «ما محدودیت تردد را از فردا تا ۱۱ آوریل در تمام کشور اجرایی می‌کنیم. در این دو هفته، هیچکس به جز برای کار یا رفع نیازهای حیاتی، اجازه خروج از خانه را ندارد.»

اتحادیه اروپا، شورای اروپا و سازمان ملل متحد و نهادهای غیردولتی مدافع حقوق بشر در دهه اخیر بارها با حکومت راست‌گرای ویکتور اوربان به دلیل نقض قواعد حقوق بشر و حاکمیت قانون درگیر شده اند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور مجارستان با کمتر از ۱۰ میلیون جمعیت، تاکنون نزدیک به ۳۰۰ مورد ابتلا و ۱۰ مرگ ناشی از بیماری کووید-۱۹ ثبت شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیکاری دوران کرونا در مجارستان؛ جوانان برای استخدام به ارتش هجوم بردند

مجارستان؛ نگرانی درباره خاموش کردن صدای منتقدان در «وضعیت اضطراری»

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست