مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می‌کند

مغز انسان در خواب خاطرات زمان بیداری را بازپخش می‌کند
Copyright Human brain
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان آمریکایی برای اولین بار شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد مغز انسان در زمان خواب خاطرات بیداری را بار دیگر مرور می‌کند.

آگهی

محققان آمریکایی برای اولین بار شواهدی یافته اند که نشان می دهد مغز انسان در زمان خواب، خاطرات وقت بیداری در روز را به نمایش در می آورد.

دانشمندان با زیرنظر گرفتن فعالیت ذهن در زمان خواب مشاهده کردند که مغز الگوهای نورونی یکسانی با زمان رخدادهای روز بازتولید می کند. امری که اصطلاحا «بازپخش آفلاین» شناخته می شود.

این پالس‌های نورونی با هدف انتقال خاطرات جدید به بخش خاطرات دائمی و تثبیت آن در ذهن انجام می شوند. دانشمندان پیشتر مشابه چنین «بازپخشی» را در حیوانات مشاهده کرده بودند، اما این برای نخستین بار است که چنین امری در انسان‌ها دیده می شود.

نتایج این این پروژه که کار مشترک دانشگاه استنفورد، بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشگاه اوهایو و مرکز طبی ایالات رودآیلند آمریکا است روز ۵ مه در نشریه سل ریپورتز منتشر شده است.

پژوهشگران برای مشاهده این فعالیت، از دو داوطلب خواستند بین دو نوبت خواب یک بازی ذهنی را که معمولا با نام «سایمون» شناخته می شود آغاز کنند. در این بازی چهار پنل رنگی وجود دارد که با فشار دادن هر پنل یک صدا به گوش می رسد. شرکت کنندگان باید با فشار بر پنل ها، صدایی که دستگاه تولید می کند را مجدد تولید کنند.

دانشمندان سپس با الکترودهای متصل به مغز افراد و یک سامانه ویژه تحلیل فعالیت مغزی به نام BrainGate که پیشتر برای کمک به حرکت دادن پاها در افراد ناتوان استفاده می شد، وضعیت پالس نورون‌ها را آنالیز کردند و به رفتار یکسان پی بردند.

محققان امیدوارند نتایج تحقیق تازه، راه را برای رمزگشایی از شیوه تشکیل خاطره در مغز هموار کند.

بیتا جاروسیه ویچ، محقق ارشد در دانشگاه استنفورد، در این باره گفت: « این اولین شاهد مستقیم در انسان هاست و ما اکنون یک مدرک علمی قوی در دست داریم که نقش خواب را در این پروسه نشان می دهد. حال می توان گفت تمامی سازوکارهای تشکیل خاطره مبتنی بر بازپخش را که در تمام این دهه‌ها مطالعه کرده ایم، ممکن است در واقع به انسانها نیز قابل تعمیم باشد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شب زنده‌داران زودتر می‌میرند نه به این خاطر که دیرتر به رختخواب می‌‌روند

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید

اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها از طریق ذهنش شطرنج بازی کرد