Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلخوشی کوتاه بورس‌های اروپایی از رفع قرنطینه؛ شرکت‌های نفتی و هواپیمایی شاخص‌ها را به زیر کشیدند

دلخوشی کوتاه بورس‌های اروپایی از رفع قرنطینه؛ شرکت‌های نفتی و هواپیمایی شاخص‌ها را به زیر کشیدند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخص بورس‌های اروپایی روز دوشنبه صعود اولیه خود را به دلیل آغاز بازگشایی تدریجی فعالیت‌های اقتصادی در برخی کشورهای این قاره پس از حاکم شدن مجدد جو منفی در بازار نفت و ناامیدی از بازگشت رونق به صنعت گردشگری و تفریحات از دست دادند.

آگهی

شاخص بورس‌های اروپایی روز دوشنبه صعود اولیه خود را به دلیل آغاز بازگشایی تدریجی فعالیت‌های اقتصادی در برخی کشورهای این قاره، پس از حاکم شدن مجدد جو منفی در بازار نفت و ناامیدی از بازگشت رونق به صنعت گردشگری و تفریحات از دست دادند.

دولت فرانسه از روز دوشنبه به برخی کسب و کارها اجازه داد تا فعالیت دوباره خود را آغاز کنند. پیش‌تر آلمان نیز پس از اعلام عبور از مرحله اوج شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های وضع شده اقتصادی را کاهش داده بود.

با از سرگیری مجدد فعالیت‌های اقتصادی در دو قدرت اقتصادی برتر اتحادیه اروپا، شاخص استاکس یوروپ ۶۰۰(STOXX Europe 600) که بیانگر میانگین وزنی قیمت سهام ۶۰۰ شرکت برتر ۱۷ کشور اروپایی است، صبح دوشنبه نزدیک به ۱ درصد افزایش یافت ولی سپس سیر نزولی به خود گرفت و با از دست دادن رشد اولیه نسبت به رقم بازگشایی معاملات روز دوشنبه، ۰.۴۹ درصد کاهش یافت.

همزمان شاخص بورس‌های فرانسه، آلمان، اسپانیا و بریتانیا نیز روند نزولی به خود گرفتند و بین ۰.۶ تا ۱.۵ درصد کاهش یافتند.

تحلیل‌گران بازارهای مالی معتقدند رفتار روز دوشنبه بورس‌های اروپایی به سه دلیل رخ داده است: نخست آن که همچنان نگرانی‌های جدی در مورد آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا در اروپا وجود دارد و کشوری همچون بریتانیا نتوانسته حتی از موج اول آن عبور کند و به ناچار محدودیت‌های عمومی را تا ابتدای ماه ژوئن تمدید کرده است. دوم این که سطح فعلی از سرگیری فعالیت کسب و کارها توان بازگرداندن رونق گذشته را به اقتصاد اروپا ندارد و در این زمینه سطح موفقیت تزریق محرک‌های مالی دولت‌ها و بانک مرکزی اروپا بسیار مهم است.

گذشته از این دو مورد، هنوز چشم‌انداز آتی صنایع مهمی همچون نفت و گردشگری تیره و تار است. بر همین اساس، قیمت سهام شرکت هواپیمایی ایزی‌جت و بریتیش ایرویز روز دوشنبه به ترتیب ۷ و ۲.۲ درصد کاهش یافت. شرکت ایرباس نیز با افت ۳.۶ درصدی بهای سهامش مواجه شد و بهای هر سهم شرکت‌های نفتی شل و توتال نیز بیش از ۱ درصد پایین آمد.

افت قیمت سهام شرکت‌های نفتی پس از آن رخ داد که با آغاز به کار بازار جهانی نفت، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت با نزدیک به ۱ دلار کاهش بار دیگر به مرز ۳۰ دلار بازگشت. این در حالی بود که بهای جهانی نفت هفته گذشته طی یک روند صعودی تا نزدیک ۳۱ دلار، بالاترین نرخ در ۲۸ روز گذشته، بالا رفته بود.

شیوع دوباره ویروس کرونا در چین و افزایش سطح رکود و بیکاری در آمریکا و نگرانی از تشدید جنگ تجاری میان این دو قدرت جهانی موجب شده تا پیش‌بینی‌های بدبینانه از تقاضای آتی نفت بر بازارهای جهانی حاکم شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم دو سال زندان برای زن بریتانیایی که دیرتر از زمان مجاز سقط جنین کرده بود

تلاطم در بازار رمزارزها پس از ثبت ۱۳ اتهام علیه صرافی بایننس و مدیرعامل آن در آمریکا

آیا پوشش اجباری ماسک در دوره کرونا کارآمد بود؟ مطالعات جدید پزشکی پاسخ می‌دهند