Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آلمانی‌ها چطور از پشت درهای بسته دروازهٔ بوندس‌لیگا را باز می‌کنند؟

ورزشگاه مونشن‌گلادباخ، آوریل ۲۰۲۰
ورزشگاه مونشن‌گلادباخ، آوریل ۲۰۲۰ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنج باشگاه ثروتمند آلمان یعنی بایرن مونیخ، بروسیا دورتموند، بایر لِوِرکوزن و لایپزیک اعلام کرده‌اند ۲۰ میلیون یورو برای کمک به نجات باشگاه‌های رقیب خود در کشور کمک می‌کنند.

آگهی

برگزارکنندگان لیگ فوتبال آلمان،‌ بوندس‌لیگا امیدوارند که بتوانند روز پنج‌شنبه ۷ مه، برابر با ۱۸ اردیبهشت ماه، سرانجام مجوّز ازسرگیریِ مسابقات باشگاه‌های آلمان را از دولت آنگلا مرکل دریافت کنند.

پس از شیوع ویروس کرونا در آلمان، روز ۱۳ مارس بود که آخرین سوت مسابقات فوتبال باشگاه‌های آلمان در ورزشگاه شنیده شد. اما طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، مسئولان لیگ فوتبال آلمان برنامهٔ دقیقی برای آغاز دوبارهٔ مسابقات در دو لیگ عمدهٔ این کشور (دسته ۱ و ۲) دارند.

پول، اصل مسأله

۱۳ باشگاه از میان ۳۶ باشگاه فوتبال دو لیگ آلمان در مرز ورشکستگی‌اند و برای آنکه بتوانند حق پخشی را که بابت بازی‌هایشان طلب دارند، و روی‌هم‌رفته حدود ۳۰۰ میلیون یورو می‌شود، بگیرند باید تا ۳۰ ژوئن، یعنی کمتر از دو ماه دیگر، فصلِ جاری مسابقات را تمام کنند.

چهار باشگاه ثروتمند آلمان یعنی بایرن مونیخ، بروسیا دورتموند، بایر لِوِرکوزن و لایپزیک اعلام کرده‌اند ۲۰ میلیون یورو برای کمک به نجات باشگاه‌های رقیب خود در کشور کمک می‌کنند.

اگر لیگ به‌زودی از سر گرفته نشود وِردِربرِمِن و شالکه ۰۴ زیر بدهی سنگینی می‌روند.

AP
بازیکنان تیم شالکه در حال تمرین در قرنطینه، ۲۹ آوریل ۲۰۲۰AP

سیاستمداران فوتبالی

یِنس اسپان و هورست سی‌هوفِر، وزیران بهداشت و ورزش آلمان، حامی بازگشایی لیگ‌اند اما گفته‌اند اگر هم چنین شود مسابقات به‌دقت تحت نظر خواهد بود.

آقای اسپان اخیرا اعلام کرد: «این برنامه مهم است و می‌تواند الگویی برای دیگر ورزشهای حرفه‌ای هم باشد. اما باید دید چطور پیش می‌رود.»

اما منتقدانِ ازسرگیریِ مسابقات هم کم نیستند. برای نمونه خانم آنجا استامان، معاون وزیر ورزش اخیراً گفت: «چرا زمین‌بازی‌های عمومی (به روی مردم) بسته باشد اما (ورزشکارانِ) میلیونر مجاز باشند فوتبال بازی کنند؟»

تستِ همگانی کرونا

برگزارکنندگان لیگ بناست قبل و بعد از هر بازی از تمام بازیکنان و کادر مربی‌گری تیم‌ها تست کرونا بگیرند. و این یعنی برای ۹ دورِ باقی‌مانده از مسابقات حدود ۲۰ هزار فقره تست لازم است.

نتیجهٔ تست هرکسی که مثبت باشد، آن فرد ۱۴ روز قرنطینه خواهد شد. اما مقامات محلّی تصمیم خواهند گرفت که آیا کلّ اعضای تیم هم با او قرنطینه شوند یا خیر.

در میان ۱۷۲۴ تستی که در اوّلین مرحلهٔ این اقدامات، هفتهٔ پیش از حاضران در لیگ گرفته شد نتیجهٔ ۱۰ تست مثبت بود یعنی ۰.۵۸ درصد از کل. مسئولان بوندس‌لیگا می‌گویند این تست‌ها سبب شده بتوان از باقی دست‌اندرکاران فوتبال مراقبت کرد.

AP
تصویر هواداران باشگاه مونشنگلادباخ که در استادیوم نصب شده، آوریل ۲۰۲۰AP

بازیکنان، زیر ذرّه‌بین

هر باشگاه ناظر ویژهٔ بهداشت خواهد داشت وبازیکنانش باید قوانین سفت‌وسختی را رعایت کنند.

فاصله‌گذاری اجتماعی باید رعایت شود و از دست‌دادن قبل از مسابقه و گرفتنِ عکسِ تیمی خبری نخواهد بود. ذخیره‌ها هم باید یک‌درمیان روی نیمکت بنشینند و بین‌شان فاصله باشد.

درهای رختکن و راهروها باز خواهد بود تا نیاز نباشد کسی به دست‌گیره‌ها دست بزند و هرکس بطری آب مخصوص خود را خواهد داشت.

برخی بازیکنان بوندس‌لیگا به ازسرگیری بازی‌ها خوشبین نیستند. برای نمونه نیکلاس زوله، مدافع میانی بایرن مونیخ و بازیکن تیم‌ ملّی آلمان اخیرا گفت: «در حال حاضر مسائلی بسیار مهمتر از فوتبال در کارست.»

هوادار و تماشاچی‌؛ از استادیوم تا تلویزیون

با توجه به قرنطینهٔ سراسری در آلمان، درهای ورزشگاه به‌روی هواداران بسته خواهد ماند و بازیکنان در ورزشگاهِ خالی توپ خواهند زد.

در مجموع برای هر بازی کلاّ فقط ۹۸ نفر، از بازیکن و مربّی و تدارکات‌چی گرفته تا توپ جمع‌کن، در ورزشگاه خواهند بود.

برخی مقامات بلندپایهٔ آلمان خواستار پخش رایگان بازی‌ها برای مردم شده‌اند تا خیلی ها ناگزیر نباشند از طریق شبکه‌های پولی بازی‌ها را تماشا کنند.

آگهی

تلویزیون‌های «اسکای» و «د.آ.زد.اِن» که حق پخش بازی‌های بوندس‌لیگا را در اختیار دارند اعلام کرده‌‌اند تا تصمیم مقامات کشور به‌روشنی اعلام نشود چنین کاری نخواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فوتبال در دوران کرونا؛ سرنوشت لیگ‌های اروپایی چه شد؟

شوک کرونایی به فوتبال هلند؛ اِردیویسه بدون معرفی قهرمان پایان یافت

پزشک بلژیکی: فوتبالیست ها می توانند با ماسک به رقابت بپردازند