بیش از ۶۰۰ نفر از افراط‌گرایان طالبان از زندان‌های افغانستان آزاد شدند

بیش از ۶۰۰ نفر از افراط‌گرایان طالبان از زندان‌های افغانستان آزاد شدند
Copyright توییتر جاوید فیصل، سخنگوی امنیت ملی افغانستان
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت افغانستان پیش از این ۵۵۰ زندانی طالبان را در چند نوبت از زندان‌های سراسر کشور آزاد کرده‌بود و با آزادی این گروه تازه، شمار زندانیان آزادشده‌ طالبان از سوی دولت به ۶۴۸ تن رسید.

آگهی

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که دولت این کشور ۹۸ زندانی دیگر از گروه افراطی طالبان را به دستور رئیس جمهوری اشرف غنی از بند آزاد کرده است. 

جاوید فیصل، سخنگوی این دفتر، امروز یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت (ثور) در توییترش نوشت که این افراد به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح و مبارزه با ویروس کرونا از زندان آزاد شده‌اند. بنا به اعلام این سخنگو، این ۹۸ نفر روز گذشته با توجه به سن، وضعیت سلامت جسمی و مدت حبس باقی‌مانده‌‌‌شان آزاد شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت افغانستان پیش از این ۵۵۰ زندانی طالبان را در چند نوبت از زندان‌های سراسر کشور آزاد کرده‌بود و با آزادی این گروه تازه، شمار زندانیان آزادشده‌ طالبان از سوی دولت به ۶۴۸ تن رسید. گروه طالبان نیز تاکنون ۱۱۲ زندانی دولت را آزاد کرده ‌است. به گفته شورای امنیت ملی افغانستان برخی زندانیان آزادشده از سوی طالبان غیر نظامی هستند.

بر پایه توافقنامه صلح آمریکا و طالبان، دولت افغانستان باید ۵ هزار زندانی طالب و گروه طالبان هزار زندانی دولتی را به‌عنوان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آزاد کنند. حکومت افغانستان تا کنون دستور آزادی هزار و ۵۰۰ زندانی طالبان را صادر کرده و قرار است این افراد به صورت تدریجی آزاد شوند.

ایالات متحده و طالبان در تاریخ ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند/حوت ۱۳۹۸) با یکدیگر توافقنامه صلح امضا کردند اما از زمان دستیابی به این توافق تا کنون، مذاکرات رسمی صلح افغانستان به دلیل اختلافات سیاسی، تشدید خشونت‌ها به دست طالبان و نیز اختلافات در زمینه مبادله زندانیان هنوز آغاز نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار انفجار پیاپی در پایتخت افغانستان

جنگ طالبان و کابل؛ فرمانده پلیس خوست و فرمانده طالبان در بلخ کشته شدند

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد