کره جنوبی: رهبر کره شمالی «زنده و سالم» است

کره جنوبی: رهبر کره شمالی «زنده و سالم» است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مون چانگ این، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی به شبکه خبری سی.ان.ان گفته است که رهبر کره شمالی از ۱۳ آوریل در شهر وُنسان به سر می برد و تحولات مشکوکی تاکنون رصد نشده است.

آگهی

در پی بالا گرفتن شایعات درباره احتمال مرگ کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، مشاور ارشد امنیتی رئیس جمهوری کره جنوبی می گوید، رهبر کره شمالی «زنده و سالم» است.

مون چانگ این، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری کره جنوبی به شبکه خبری سی.ان.ان گفته است که رهبر کره شمالی از ۱۳ آوریل در شهر وُنسان به سر می برد و تحولات مشکوکی تاکنون در ارتباط با وضعیت وی گزارش نشده است.

شایعات درباره سلامتی کیم جونگ اون پس از آن بالا گرفت که رهبر کره شمالی در روز بزرگداشت پدر بزرگش کیم ایل سونگ، بنیانگذار جمهوری دموکراتیک خلق کره در ۱۵ آوریل شرکت نکرد. این مراسم مهمترین مراسم سیاسی در کره شمالی به شمار می رود که عدم حضور رهبر کره شمالی در آن برای بسیاری سوال برانگیز شد.

آخرین حضور کیم جونگ اون در یک مراسم عمومی به ۱۱ آوریل باز می گردد که رهبر کره شمالی در جلسه سیاسی دفتر حزب کارگران شرکت کرد و روز بعد از آن، رسانه‌های دولتی اعلام کردند که او از هواپیماهای جنگنده در یک مرکز پدافند هوایی بازدید کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مقامات کره جنوبی گزارش داده است که رهبر کره شمالی یا بیمار است و یا به دلیل شیوع ویروس کرونا خود را قرنطینه کرده است.

یک روزنامه در کره شمالی گزارش داده است که کیم جونگ اون پس از جراحی قلب در ابتدای ماه جاری میلادی، دوران نقاهت را طی می کند.

همچنین به گزارش یک منبع ناشناس در کره شمالی، رهبر ۳۶ ساله این کشور به دلیل سیگار کشیدن زیاد، چاقی و خستگی به درمان فوری نیاز داشته است.

پس از عمل جراحی قلب، شبکه سی.ان.ان به نقل از منابع اطلاعاتی ایالات متحده آمریگا گزارش کرده بود که کیم جونگ اون «با خطر جدی» مواجه شده است.

غیبت‌های کیم جونگ اون که پیش از این هم اتفاق افتاده، همواره باعث گمانه‌زنی‌هایی درباره سلامتی او شده است.

رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۴ نیز تقریبا ۶ هفته در انظار عمومی دیده نشد تا اینکه سرانجام مجددا با عصا دیده شد. در آن زمان آژانس اطلاعاتی کره جنوبی اعلام کرده بود که رهبر کره شمالی برای برداشتن یک کیست تحت عمل جراحی قرار گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانشینان احتمالی رهبر کره‌شمالی؛ خواهر ۳۲ ساله یا پسر ۱۰ ساله کیم جونگ اون؟

وضعیت سلامت رهبر کره شمالی؛ قطار کیم جونگ اون احتمالا در یک شهر ساحلی توقف کرده است

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود