هدیه هابل به زمین در جشن تولد ۳۰ سالگی؛ تصویر ناب دو سحابی سرخ و آبی

تصویر ارسالی تلسکوپ هابل از سحابی‌ سرخ «ان‌جی‌سی ۲۰۱۴» و همسایه آبی آن به نام «ان‌جی‌سی ۲۰۲۰»
تصویر ارسالی تلسکوپ هابل از سحابی‌ سرخ «ان‌جی‌سی ۲۰۱۴» و همسایه آبی آن به نام «ان‌جی‌سی ۲۰۲۰» Copyright NASA/ESA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلسکوپ فضایی هابل روز جمعه ۳۰ ساله شد و به مناسبت تولد خود، تصویر نابی را از دو سحابی موجود در نزدیکی کهکشان راه شیری منتشر کرد.

آگهی

تلسکوپ فضایی هابل روز جمعه ۳۰ ساله شد و به مناسبت تولد خود، تصویر نابی را از دو سحابی موجود در نزدیکی کهکشان راه شیری به زمین فرستاد.

سحابی پهناور سرخ «ان‌جی‌سی ۲۰۱۴» و همسایه آبی آن به نام «ان‌جی‌سی ۲۰۲۰» در فاصله ۱۶۳ هزار سال نوری از کره زمین قرار دارند و از جمله سحابی‌های نزدیک کهکشان راه شیری محسوب می‌شوند. این دو سحابی بخشی از یک منطقه پهناور ستاره‌ساز در اَبر ماژلانی بزرگ(Large Magellanic Cloud) هستند که کهکشان اقماری راه شیری را تشکیل می‌دهند.

شباهت تصویر این دو سحابی با طبیعت مرجانی زیر دریاها موجب شده تا منجمان آن را «آب‌سنگ کیهانی»(Cosmic Reef) نامگذاری کنند.

تلسکوپ هابل در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری به فضا پرتاب شد و یک روز بعد در مدار زمین قرار گرفت. از آن زمان تاکنون هابل شگفتی‌های کیهانی زیادی را ثبت و مخابره کرده و نگاه انسان به فضا را تغییر داده است. بر همین اساس، برخی دانشمندان هابل را مهم‌ترین ابزار ساخته بشر در کل تاریخ علم می‌دانند.

NASA/ESA
ستون‌های آفرینش از سحابی عقابNASA/ESA

هابل در ابتدای حضورش در مدار زمین وجود سیاه چاله‌های غول پیکر را اثبات کرد و نشان داد که آنها در مرکز اکثر کهکشان‌ها قرار دارند. تصاویر ارسالی هابل همچنین محققان را قادر ساخت تا سن تقریبی جهان را در حدود ۱۳.۸ میلیارد سال تخمین بزنند.

تلسکوپ فضایی جیمز‌وب به عنوان همکار جدید هابل، قرار است سال آینده به فضا پرتاب شود تا با استفاده از فناوری مادون قرمز دورترین و کمتر دیده شده‌ترین نقاط جهان را به تصویر بکشد.

فضانوردان ناسا(اداره کل ملی هوانوردی و فضا در ایالات متحده آمریکا) تاکنون ۵ بار تلسکوپ هابل را تعمیر و به‌سازی کرده‌اند تا همچنان یک دهه دیگر بتواند در مدار زمین فعال باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چشم خدا» از نگاه ناسا

تعمیر تلسکوپ فضایی از راه دور؛ رصد جهان از سر گرفته می‌شود

ثبت نقشه‌ای جدید از جهان با تلسکوپ اشعه ایکس