شستشوی داخل بدن با مایع ضدعفونی؛ آیا جدال ترامپ با علم تازگی دارد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شستشوی داخل بدن با مایع ضدعفونی؛ آیا جدال ترامپ با علم تازگی دارد؟
Copyright  AP

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در حالی خواستار بررسی تاثیر تزریق مواد ضدعفونی به داخل بدن انسان برای مقابله با بیماری «کووید ۱۹» شد که پزشکان در مورد تبعات چنین اقدامی هشدار داده اند.

رئیس جمهوری ۷۳ ساله ایالات متحده روز جمعه ضمن عقب نشینی از پیشنهاد خود اعلام کرد که سخنانش «طعنه آمیز» بوده است. با این حال بررسی تصاویر نشست خبری روز پنجشنبه نشان می دهد که لحن دونالد ترامپ هنگام این اظهارات شک و تردیدی برای مخاطب در مورد جدی بودن سخنان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا باقی نمی گذارد.

او پیش از این نیز بارها با اقدامات و سخنان خود یافته های علمی را به چالش کشیده است. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ هنگام وقوع کسوف از بالکن کاخ سفید به طور مستقیم و با چشم غیر مسلح به خورشید خیره شد. این در حالی است که بسیاری از متخصصان نجوم و چشم پزشکان پیش از این رویداد نادر هشدار داده بودند که نگریستن به خورشیدگرفتگی بدون استفاده از عینک مخصوص می تواند برای چشم خطرناک باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

APEvan Vucci

از سوی دیگر دانشمندان طی دهه های گذشته بارها با ارائه داده های علمی از تغییرات آب و هوایی و پدیده گرمایش زمین سخن گفته اند. دونالد ترامپ اما تغییرات آب و هوایی و پدیده گرمایش زمین را یک «حقه» توصیف کرده است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین کشورش را از توافق تغییرات آب و هوایی پاریس خارج کرده است.

دونالد ترامپ همچنین بر این باور است که صدای توربین های بادی سرطان زا است. این در حالی است که سرطان زا بودن صدای توربین های بادی تاکنون در هیچ تحقیق علمی ثابت نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا علاوه بر این تمرینات ورزشی روزانه را مضر می داند و بر این باور است که این تمرین ها انرژی محدود بدن انسان را از بین می برد. این در حالی است که پزشکان از تمرینات ورزشی به عنوان یکی از عوامل موثر بر سلامت بدن یاد می کنند.

دونالد ترامپ در نشست خبری روز پنجشنبه خود نه تنها خواستار بررسی تزریق مواد شوینده به بدن انسان برای درمان بیماری «کووید ۱۹» شد بلکه از احتمال مفید بودن استفاده از اشعه مافوق بنفش در داخل بدن انسان نیز سخن گفت. دانشمندان اما چنین کاری را خطرناک می دانند.

اظهارات روز پنجشنبه دونالد ترامپ این نگرانی را به وجود آورده که ممکن است عده ای براساس سخنان او برای درمان خود به استفاده از مواد شوینده روی بیاورند. در همین راستا هیلاری کلینتون، رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در صفحه توئیتر خود از آمریکایی ها خواست که با استناد به سخنان رئیس جمهوری این کشور خود را مسموم نکنند.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش رو نیز از آمریکایی ها خواسته است که از نوشیدن مواد شوینده و سفیدکننده پرهیز کنند. دونالد ترامپ پیش از این گفته بود که حاضر نیست به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا از ماسک استفاده کند. او از اعتراض های ضدقرنطینه در برخی از ایالت ها نیز حمایت کرده است.