اظهارات شهردار ژاپنی درباره خرید زنان جنجالی شد

اظهارات شهردار ژاپنی درباره خرید زنان جنجالی شد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اظهارت شهردار ازوکا درباره نحوه خرید زنان در ژاپن جنجالی شده است. او در سخنان خود گفته بود که «بهتر است» خرید خانه را مردها انجام دهند چون «زن‌‌ها خرید را طول می‌دهند.»

آگهی

در روزهایی که ژاپن با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، توصیهٔ‌ شهردار اوزکا برای چطور خرید کردن باعث شد سروصداهای زیادی به انتقاد بلند شود.

ایشیرو ماتسوویی، شهردار اوزکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که خرید خانه را باید به مردها سپرد، چرا که زن‌ها «خیلی طولش می‌دهند چون می‌گردند و برانداز می‌کنند.» وی افزود: «مردها خریدنی‌ها را زود جمع می‌کنند،‌ پس به‌گمانم بهتر است آنها به خرید بروند تا از تماس انسانیِ بیشتر هم پرهیز بشود.»

ژاپن این روزها با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در شرایط اضطراری است و دولت از شهروندانِ برخی مناطق خواسته چند روز درمیان خرید کنند و ‌ فقط یکی از اعضای خانواده برای تهیهٔ مایحتاج برود.

AP

وقتی خبرنگاری این گفتهٔ آقای ماتسوویی را به چالش کشید او گفت ممکن است این حرف به همه‌کس نچسبد اما در خانوادهٔ خودش صدق می‌کند. شماری از کاربران در توییتر به اظهار نظر آقای شهردار تاخته‌اند که: این سخنان «بی‌احترامی به زنان و مردان» است.

کاربری نوشت: این حرفها «پر از پیش‌داوری دربارهٔ زنان» است و افزود:‌ «هم مردهای مردد داریم و هم زنهای فرز.» و دیگری افزود: «ایشان فکر می‌کند مردم دوست دارند وقت‌کشی کنند؟ نه‌خیر، مردم به خوراکی‌ها و قیمت‌ها فکر می‌کنند.»

اما بودند کسانی که از در همراهی درآمدند. کاربر ژاپنی دیگری نوشت: «حرف حق می‌زند. مخصوصا پیرزن‌ها، همیشه دارند برای خودشان دور می‌زنند و فکر خرید نیستند.»

با آنکه زنان ژاپنی عمدتا تحصیلکرده هستند اما نظام ارزشهای سنتی باعث شده شکاف جنسیتی برجسته‌ای در این کشور موجود باشد و انتظار می‌ٰرود زنان هنوز در درجهٔ اول به امرور خانه و فرزندان بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لغو وضعیت اضطراری در ۳۹ استان ژاپن؛ آبه: محدودیت‌ها در توکیو پابرجاست

شینزو آبه وضعیت اضطراری را به سراسر ژاپن گسترش داد

رباتهایی که دانشجویان ژاپنی را فارغ‌التحصیل کردند