مایک پمپئو: ایران برای شلیک موشک ماهواره‌بر باید حساب پس بدهد

مایک پمپئو: ایران برای شلیک موشک ماهواره‌بر باید حساب پس بدهد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بولتون با انتشار توییتی تاکید کرد که شلیک موشک تازه از سوی سپاه ثابت می‌کند که هنوز فشارهایی کافی و کارآمد به ایران وارد نشده است. وی سپس در توجیح این ادعای خود می نویسد که گویا ویروس کرونا هم نتوانسته از سرعت حرکت «آیت‌الله‌ها» بکاهد.

آگهی

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا ساعاتی پس از اعلام پرتاب «موفقیت‌آمیز» موشکی ماهواره‌بر از سوی سپاه پاسداران، به ایران هشدار داد که باید مسئولیت پاسخگویی برای این اقدام را بپذیرد.

وزیر خارجه آمریکا پرتاب ماهواره نظامی «نور» توسط موشکی که از سوی یک نهاد نظامی تحت تحریم ایالات متحده صورت گرفته را مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد کرد و خواهان پاسخگویی تهران برای دست زدن به این اقدام شد.

آقای پمپئو که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در این خصوص تصریح کرد که موشک توسط سازمانی نظامی شلیک شده است که از سوی آمریکا در فهرست «سازمان‌های تروریستی» جای گرفته است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با اعلام اینکه «ایران همواره تاکید دارد که این برنامه‌های ماهواره‌ای هیچگونه جنبه و ماهیت نظامی ندارد و طرح‌هایی صرفا تجاری است» یادآور شد: «موشکی که امروز پرتاب شد ثابت کرد که ادعاهای ایالات متحده برحق بوده است.»

مایک پمپئو همچنین ضمن محکوم کردن ایران به داشتن برنامه‌های نظامی مخفیانه بار دیگر تاکید کرد که تهران باید برای آنچه که انجام داده حساب پس بدهد.

سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت (۲۲ آوریل) از پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمین خبر داد.

به گزارش رسانه‌های ایران «ماهواره نور» از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شده و با موفقیت در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفته است.

ایران پیش‌تر چهار بار اقدام به شلیک موشک برای ارسال «ماهواره ای مخابراتی» به فضا کرده بود که کلیه تلاش‌ها با شکست همراه شده بود.

این بار اما مقامات ایران می‌گویند «ماهواره نظامی نور» با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است؛ ادعایی که برخی از خبرنگاران آمریکایی به نقل از دستگاه‌های اطلاعاتی کشورشان همچنان آنرا زیر سوال می‌برند. لوکاس تالینسون،‌ خبرنگار فاکس نیوز با استناد به اطلاعات سرویس‌‌های اطلاعتی آمریکا مدعی شده که هیچ ماهواره جدیدی روز چهارشنبه در مدار زمین قرار نگرفته است.

جان بولتون: ویروس کرونا «آیت‌الله‌ها» را متوقف نکرده است

شلیک موشک ماهواره‌بر سپاه که بسیاری از مقامات و کارشناسان نظامی در آمریکا آن را تمرین و تلاشی برای بالابردن توان و ظرفیت‌های موشکی ایران و نه یک پیشرفت علمی و یا تجاری از سوی تهران قلمداد می‌کنند واکنش دیگر سیاستمداران این کشور را برانگیخته است.

جان بولتون،‌ مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا که به داشتن مواضع تند بر ضد ایران شهرت دارد و گفته می‌شود به دلیل همین مواضع در نهایت از کاخ سفید خارج شد نیز اقدام سپاه پاسداران ایران برای پرتاب ماهواره‌ای نظامی به مدار زمین را نشانه سهل انگاری در برخورد قاطعانه با تهران قلمداد کرده است.

آقای بولتون با انتشار توییتی تاکید کرده است که شلیک موشک تازه از سوی سپاه ثابت می‌کند که هنوز فشارهایی کافی و کارآمد به ایران وارد نشده است. وی سپس در توجیح این ادعای خود می نویسد که گویا ویروس کرونا هم نتوانسته از سرعت حرکت «آیت‌الله‌ها» بکاهد.

اسرائیل خواهان تحریم‌‌های بیشتر علیه ایران شد

همزمان و چون همیشه هماهنگ با ایالات متحده آمریکا،‌ اسرائیل نیز اقدام ایران در پرتاب یک ماهواره نظامی به فضا را محکوم کرد و خواهان برخورد جدی از سوی جامعه بین المللی با ایران شد.

وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن دستیابی ایران به «فناوری پیشرفته استفاده از موشک های بالیستیک» اقدام ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توصیف کرد و خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر بر ضد ایران شد.

قطعنامه ۲۲۳۱ از تهران می‌خواهد که از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک های بالیستیک که در آن قابلیت حمل سلاح های هسته ای لحاظ شده باشد، خودداری کند. این در حالیست که واشنگتن معتقد است که توسعه برنامه‌های موشکی ایران مغایر با مفاد این قطعنامه است.

تنش میان ایران و واشنگتن پس از ماه مه ۲۰۱۸،‌ زمان خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران روندی پرشتاب به خود گرفت.

آخرین مورد عینی از بروز این تنش دامنه دار به رویارویی قایق‌های تندرو سپاه با یک ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس برمی‌گردد. وزیر خارجه ایالات متحده به تازگی در واکنش به آنچه وی «مزاحمت» قایق‌های سپاه برای ناوهای آمریکایی در خلیج فارس خوانده، تاکید کرده است که کشورش در حال بررسی برای دادن پاسخ مناسب به این اقدام ایران است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو در تل‌آویو: ایران در دوران شیوع کرونا به ترور دامن می‌زند

ترامپ: هیچ نقشی در انفجار سکوی موشک ماهواره‌بر ایران در سمنان نداشتیم

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد