مایک پمپئو: ایران با پرتاب ماهواره قابلیت‌های موشکی خود را پیش می‌برد

مایک پمپئو: ایران با پرتاب ماهواره قابلیت‌های موشکی خود را پیش می‌برد
Copyright APJeff Chiu
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ایران را متهم کرد که از پرتاب ماهواره برای پیشبرد قابلیت‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ایران را متهم کرد که از پرتاب ماهواره برای پیشبرد قابلیت‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند.

ایران روز یکشنبه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) ماهواره ظفر را به فضا پرتاب کرد اما طبق گفته مقام‌های ایران «ماهواره‌بر سیمرغ به سرعت مورد نیاز برای تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید» و این طرح با شکست روبرو شد.

پمپئو دو روز پس از این تلاش ایران در توئیتی نوشت: رژیم ایران از پرتاب ماهواره برای پیشبرد قابلیت‌های موشک بالستیک خود استفاده می‌کند که این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مخالفان خود را تهدید کنند و ثبات منطقه‌ای را به خطر بیاندازند.

وی تاکید کرد که به بزرگترین حامی تروریسم در دنیا نباید اجازه توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک داده شود.

فرانسه نیز روز گذشته این اقدام ایران را محکوم کرد و از این کشور خواست تا به تعهدات بین‌المللی خود درباره برنامه‌ موشک‌های بالستیک پایبند باشد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز امروز در واکنش به بیانیه روز گذشته فرانسه آن را «مداخله‌آمیز» عنوان کرد و اقدام ایران در پرتاب ماهواره به فضا را از حقوق ذاتی این کشور در توسعه علم و فناوری خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تاکید کرد: «برنامه دفاعی موشکی ایران هم هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد چون موشک‌های ایرانی اساسا برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند.‌»

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران نیز در صفحه توئیتر خود از «اظهارنظرهای واهی و تکراری» مقامات آمریکا و فرانسه انتقاد کرد. رئیس سازمان فضایی ایران نوشت: «به دستگاه های دیپلماسی آمریکا و فرانسه توصیه می کنم بجای اظهارنظرهای واهی و تکراری، داستان ماهواره مصباح که سالها است در یک کشور اروپایی منتظر پرتاب به فضا است را مطالعه و مرور کنند و به افکار عمومی توضیح دهند. ملت ایران در توسعه علمی منتظر هیچ کسی نمی‌ مانند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وب‌کم غلطان یا دستاورد راهبردی؛ گفت‌وگو با اخترشناس هاروارد درباره اولین ماهواره نظامی ایران

«تهدید ایران» و وضعیت حقوق بشر در عربستان محور گفتگوهای پمپئو در ریاض

پمپئو: روسیه،‌ ایران و چین با آرزوی امپراطوری، جهان را بی‌ثبات می‌کنند