Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سپاه پاسداران: اولین ماهواره نظامی ایران با موفقیت پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت

سپاه پاسداران: اولین ماهواره نظامی ایران با موفقیت پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت
Copyright خبرگزاری فارس
Copyright خبرگزاری فارس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت، ۲۲ آوریل از پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمین خبر داد.

آگهی

سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت، ۲۲ آوریل از پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا و قرار گرفتن آن در مدار زمین خبر داد.

به گزارش رسانه‌های ایران «ماهواره نور» از کویر مرکزی ایران به فضا پرتاب شده و با موفقیت در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفته است.

عملیات پرتاب این ماهواره نظامی که برای نخستین بار در ایران به صورت موفقیت‌آمیز صورت می‌گیرد، توسط سپاه پاسداران انجام شده است.

به‌جز مقامات ایران هیچ منبع دیگری در خصوص پرتاب این ماهواره اظهار نظری نکرده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون به درخواست‌های این خبرگزاری برای گفتگو یا اظهار نظر در این رابطه پاسخ نداده‌اند.

ایران پیش‌تر چهار بار برای ارسال «ماهواره مخابراتی» به فضا تلاش کرده بود که این تلاش‌ها با شکست رو به رو شده بود. این بار اما مقامات ایران می‌گویند «ماهواره نظامی نور» با موفقیت در مدار زمین قرار گرفته است.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران ایران پس از ارسال این ماهواره به فضا این اتفاق را دست‌آوری بزرگ برای جمهوری اسلامی خواند و افزود: «پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره ابعاد جدیدی به قدرت دفاعی جمهوری اسلامی می‌بخشد و ما را به فضا منتقل می‌کند و قلمرو و توانایی‌هایمان را گسترش می‌دهد که یک دست‌آورد راهبردی به شمار می‌ر.ود.

فرمانده سپاه پاسداران ایران همچنین با اشاره به اینکه پرتاب این ماهواره مختص مختص مسائل دفاعی و نظامی نیست، افزود: «تحقق این مهم کشور را در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های بزرگی می رساند، بنابراین دستاوردی راهبردی برای نظام اسلامی ما محسوب می‌شود».

محموجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران در پاسخ به آسوشیتدپرس‌ نیروهای مسلح را مسئول پیگیری بخش نظامی فعالیت‌های ماهواره‌ای ایران دانست. آقای جهرمی این اظهارنظر را در پاسخ به پرسش توییتری خبرنگار آسوشیتدپرس انجام داد.

این خبرنگار از آذری جهرمی پرسید در حالی که ایران همواره می‌گوید برنامه فضایی غیر نظامی را دنبال می‌کند، ارسال ماهواره نور از سوی سپاه پاسداران به چه منظور است و اساسا کابرد نظامی این ماهواره چه خواهد بود.

وزیر ارتباطات ایران در پاسخ با اشاره به اینکه برنامه فضایی ایران صلح آمیز است، افزود: « بخشی از برنامه صلح آمیز ایران، غیرنظامی است که توسط دولت دنبال می‌شود. بخشی هم صلح آمیز دفاعی است که طبعا بوسیله نیروهای مسلح پیگیری می‌شود. درباره جزییات ماهواره‌ی نور هم سپاه پاسداران در صورت صلاحدید، اطلاع رسانی خواهد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن‌پست: روسیه یک ماهواره پیشرفته به ایران تحویل می‌دهد

ماهواره «امید» امارات پس از دو بار تاخیر از ژاپن به فضا پرتاب می‌شود

نیروی دریایی سپاه ۱۱۲ «قایق‌ تندروی موشک‌انداز» را به ناوگان خود اضافه کرد