ملاقات اتفاقی پناهجوی سوری و شکنجه‌گرش در آلمان؛ مامور اطلاعاتی بشار اسد دادگاهی می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ملاقات اتفاقی پناهجوی سوری و شکنجه‌گرش در آلمان؛ مامور اطلاعاتی بشار اسد دادگاهی می‌شود
Copyright  AP

دادگاهی در آلمان روز پنجشنبه بررسی پرونده مامور اطلاعاتی سابق سوریه را که توسط یک پناهجوی دیگر شناسایی شده، به اتهام جنایت علیه بشریت آغاز می‌کند.

انور البونی، وکیل حقوق بشر سوری، پنج سال پیش به هنگام خرید از یک ابزارفروشی در آلمان، انور رسلان را شناخت؛ مردی که آقای البونی را حدود یک دهه قبل در سوریه روانه زندان کرد تا تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار گیرد.

آقای رسلان، سرهنگ امنیتی دولت بشار اسد بود که در ژوئیه سال ۲۰۱۴ و همراه با جمعی از مهاجران جنگی سوریه به آلمان پناهنده شده است.

آقای البونی به خبرگزاری فرانسه گفته که انور رسلان به طور قطع همان فردی است که در مه ۲۰۰۶ او را در خانه‌اش در دمشق بازداشت کرده و روانه زندانی پنج ساله کرده است. این وکیل سوری توضیح داده که در سال ۲۰۱۱ و در پی قیام مردم علیه حکومت بشار اسد از زندان رهایی یافته است.

او یادآور شده که حدود دو ماهی همراه با آقای رسلان در یک مرکز نگهداری مهاجران سوری در برلین حضور داشته و بارها پیش خود شک کرده بود که این مرد را پیشتر جایی دیده و می‌شناسد ولی در نهایت بازجو و شکنجه‌گر سابق خود را در جریان خرید از فروشگاه ابزارفروشی دیه(DIY) به یاد می‌آورد.

به گفته آقای البونی، آلمان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری پذیرفته، در نتیجه بعضی اوقات رویارویی آنها به یک صحنه سورئال تبدیل می‌شود و قربانیان در خیابان به شکنجه‌گران سابق خود برمی‌خورند.

او در آلمان به وکالت نمی‌پردازد ولی در عرصه جمع‌آوری اسناد و مدارک تضییع حقوق بشر توسط دولت بشار اسد فعال است و هدف از اقامه دعوی علیه آقای رسلان را این گونه اعلام کرده است:«ماموران اطلاعاتی و شکنجه‌گران حکومت‌های سرکوب گر باید بدانند که هیچ‌گاه و هیچ‌جا در امان نیستند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید