کرونا در بیت المقدس؛ مراسم رستاخیز مسیح در کلیسای خالی مقبره مقدس

APTOPIX Virus Outbreak Mideast Jerusalem Holy Fire
APTOPIX Virus Outbreak Mideast Jerusalem Holy Fire Copyright Ariel Schalit/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Ariel Schalit/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع ویروس کرونا هزاران مسیحی ارتودکس را از زیارت کلیسای مقبره مقدس در روز پاک یا همان رستاخیر مسیح، که امسال روز یکشنبه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) برگزار می‌شود، بازداشته است. بدین ترتیب، تنها گروه کوچکی از کشیشان ارتودکس موفق شدند مراسم آتش مقدس را در کلیسای مقبره مقدس برپا کنند.

آگهی

شیوع ویروس کرونا هزاران مسیحی ارتودکس را از زیارت کلیسای مقبره مقدس در روز پاک یا همان رستاخیر مسیح، که امسال روز یکشنبه ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) برگزار می‌شود، بازداشته است. بدین ترتیب، تنها گروه کوچکی از کشیشان ارتودکس موفق شدند مراسم آتش مقدس را در کلیسای مقبره مقدس و در اتاقی که گفته می‌شود مسیح در این مکان به صلیب کشیده، دفن و سپس به زندگی بازگردانده شد، به جابیاورند. در طی این مراسم، کشیش‌ها شمع‌هایی را با آتش مقدس شعله‌ور در اتاق روشن کردند. معمولاً این شمع‌ها سپس در بین مومنان پخش می‌شود تا آنها نیز از این آتش، که مرسوم است به پیامی از سوی عیسی مسیح، بهره‌مند شوند. منبع این آتش رمزی محفوظ است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با ادامه قرنطینه مربوط به شیوع کرونا، دولت اسرائیل اعلام کرده جابجایی آتش مقدس به کشورهای مسیحی ارتودکس، از جمله یونان، روسیه و رومانی را تسهیل خواهد کرد.

روز شنبه، آتش مقدس برای روشن کردن شعله‌هایی به کار رفت که با خودروهای دیپلماتیک از بخش قدیمی بیت المقدس به مکان‌های دیگر منتقل شد. مراسم پیش رستاخیر مسیح حداقل ۱۲۰۰ سال قدمت دارد.

روز شنبه، دولت اسرائیل بیش از ۱۳ هزار مورد ابتلا به کووید ۱۹ و ۱۵۸ قربانی ناشی از این بیماری را اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ مراسم شستشوی پا در آستانه عید‌پاک ارتدوکس‌ها در کلیسای رستاخیز بیت‌المقدس

اولین بار در یک کشور مسیحی ارتدوکس؛ پارلمان یونان لایحه ازدواج همجنس‌گرایان را به رای می‌گذارد

غسل مسیحیان ارتدکس روسیه در آب بسیار سرد در روز عید «خاج‌شویان» یا «جشن اپیفانی»