آلمان اخراج پناهجویان افغان را به علت شیوع ویروس کرونا متوقف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Global Migration
Global Migration   -   کپی رایت  Muhammed Muheisen/Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.

وزارت کشور آلمان اعلام کرد بنا به درخواست دولت افغانستان تصمیم گرفته است فعلا پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان با موافقت رو به رو نشده است را اخراج نکند.

این تصمیم به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا اتخاد شده است. در هفته‌های اخیر بسیاری از پناهجویان افغان بعد از رد شدن درخواست پناهندگی، از آلمان به کشور خود بازگشتند. در آخرین پرواز مربوط به این امر، روز ۱۲ مارس، ۳۳ پناهجوی افغان پس از رد شدن درخواست‌شان در آلمان در پروازی به کشور خود مسترد شدند.

روند بازگرداندن پناهجویان به کشورهایشان از سوی نهادهای حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است. این سازمان‌ها معتقدند در شرایط بحرانی تاثیرگرفته از کرونا، باید روند جابه‌جایی، اخراج و بازگرداندن مهاجران و پناهجویان به کشورهای خود متوقف شود. شدت گیری شیوع ویروس کرونا در آلمان موجب شده مقامات کابل نگران باشند که با بازگشت پناهجویان از آلمان میزان ابتلا به کووید ۱۹ درافغانستان افزایش یابد.

یک سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان روز دوشنبه ۳۰ مارس در این خصوص گفت: «به دلیل آسیب‌پذیری افغانستان از ویروس کرونا، ما درخواست کردیم پروازهای خارجی حامل مهاجران تا اطلاع ثانوی به تاخیر بیفتد.»

بر اساس آخرین آمار تا ظهر روز سه‌شنبه اول آوریل، تاکنون ۱۹۴ مورد ویروس کرونا در افغانستان به ثبت رسیده است و از این تعداد ۴ نفر نیز جان خود را بر اثر کووید ۱۹ از دست داده‌اند. گزارش‌های رسمی در افغانستان حاکی از آن است که بیشترین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ولایت هرات این کشور مشاهده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید