Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پزشکان بدون مرز: جان پناهجویان به بهانه مبارزه با کرونا در خطر است

EU Libya Migrants
EU Libya Migrants Copyright Javier Fergo/javier@javierfergo.com(0034)645438426
Copyright Javier Fergo/javier@javierfergo.com(0034)645438426
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید کشورهای اروپایی به بهانه مبارزه با کرونا حقوق پناهویان در دریاها را زیر پا می‌گذارند.

آگهی

سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد همکاری این نهاد با سازمان اس او اس مدیترانه برای نجات مهاجران پایان یافته است. این نهاد فرانسوی با انتقاد از عملکرد اتحادیه اروپا، اعلام کرد کشورهای اروپایی نباید با بهانه مبارزه با ویروس کرونا، از نجات جان انسان‌ها در دریاها و حقوق پناهجویان غافل شوند.

با وجود اینکه این دو سازمان با همکاری یک‌دیگر در چهار سال گذشته حدود ۳۰ هزار پناهجو را نجات داده‌اند، اما اختلافات میان این‌دو بر سر چگونگی برخورد با ویروس کرونا پایان همکاری سازمان پزشکان بدون مرز و امداد مدیترانه را رقم زد.

مدیر عملیات سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر مشکلات پیش‌روی کشورهای اروپایی در مبارزه با کرونا گفت: «ما به خوبی مشکلات پیرامون ویروس کرونا را در جهان و همچنین قاره اروپا درک می‌کنیم اما ما به عنوان یک سازمان بشردوستانه پزشکی نگرانیم مبارزه با این بیماری، حقوق بشر و به ویژه حقوق پناهجویان را در مرزهای اروپایی زیر پا بگذارد.»

این در حالیست که ۹ ماه قبل دو سازمان اس او اس مدیترانه و پزشکان بدون مرز به رغم مخالفت برخی از کشورهای اروپایی به ویژه ایتالیا برای نجات پناهجویان در دریای مدیترانه برنامه جدیدی را در پیش گرفتند. این دو سازمان در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۹، بعد از توقف هفت ماهه کشتی امدارسان آکواریوس، توافق کردند مأموریت خود در دریای مدیترانه را با کشتی جدیدی به نام اوشن وایکینگ از سر بگیرند.

مدیر شرکت امداد و نجات مدیترانه هم با ابراز نگرانی از سلامتی خدمه و اعضای کشتی امدارسان ابراز امیدواری کرد خدمه این کشتی هرچه سریعتر به خانه‌های خود بازگردند تا خطر ابتلا به ویروس کرونا سلامتی آنها را تهدید نکند. سوفی بیو مدیر این سازمان در این رابطه می‌گوید: «واقعیت این است که ما چاره‌ای جز متوقف کردن کار این کشتی نداشیتم. چرا که در وضعیت کنونی تامین امنیت و سلامت نه برای خدمه و نه برای پناهجویان مساعد نیست.»

فعالیت این نهادها در حالی متوقف شده که پناهجویان همچنان از مرزهای لیبی در حال فرار از کشور خود و پناه بردن به اروپا هستند. صندوق بین‌المللی پول می‌گوید با تعلیق مکانیسم‌های اسکان، جابه‌جایی دریایی، هیچ راهی برای فرار پناهجویان لیبیایی وجود ندارد. آنها هرچند در لیبی که خود در بحران غرق است حضور دارند اما مسیر پیش‌رو برای فرار و مهاجرت هم به هیچ وجه مهیا نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی از شیوع فاجعه‌بار کرونا در کمپ‌های پناهجویان آمریکا

آلمان اخراج پناهجویان افغان را به علت شیوع ویروس کرونا متوقف کرد

چند سیاستمدار اروپایی با هشتگ «نه از طرف من» به پیام تسلیت اتحادیه اروپا برای مرگ رئیسی انتقاد کردند