کرونا در ایران؛ از «سیر نزولی» در استان‌ها تا احتمال «فاجعه سیزده به در»

کرونا در ایران؛ از «سیر نزولی» در استان‌ها تا احتمال «فاجعه سیزده به در»
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق آمار رسمی، شیوع ویروس جدید کرونا در ایران تاکنون جان ۳۰۳۶ نفر را گرفته است. این در حالی است که ۴۷۵۹۳ نفر نیز در ایران به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده‌اند.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید روند شیوع ویروس جدید کرونا در همه استان ها از روز سه شنبه «سیر نزولی» داشته است.

ٰبه گزارش خبرگزاری های ایران حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت تاکید کرد که مسیری که در ایران برای مقابله با بیماری همه گیر «کووید ۱۹» طی شده «مسیر درستی» بوده است. وی گفت: «آمارها را که مشاهده می کردم خوشبختانه روند شیوع ویروس کرونا در همه استان ها بدون استثناء‌ از دیروز سیر نزولی داشته است و این برای من خوشحال کننده بود که مسیری که پزشکان و متخصصان و مردم انتخاب کردند یک مسیر درستی بوده است.»

او در بخش دیگری از سخنانش در مورد زمان اوج (پیک) شیوع ویروس جدید کرونا در ایران نیز اظهار داشت: «عبور از پیک هم در اکثر استان ها مربوط به روزهای اول فروردین می شود. آمار نشان می دهد که در استان های مختلف دوم فروردین، سوم فروردین از پیک عبور کردند و شرایط نزولی آغاز و شروع شد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ایران در ادامه در مورد تعطیلی اماکن مقدس نیز گفت: «بعد از آن برای اماکن مقدسه تصمیم گیری شد که تعطیل شوند. با اینکه کار بسیار سختی برای همه بود ولی برای صحت و سلامت مردم این تصمیمات اتخاذ شد.»

حسن روحانی ضمن دفاع از سیاست دولت در عدم اجرای قرنطینه گفت: «نمی شد قرنطینه چینی در کشورمان اجرا شود چرا که این مدل مخصوص خود چینی ها بود. آنجا با شیوه و سیاست هایی که دارند و شرایط اجتماعی که دارند می توانند به مردم بگویند در خانه ها برای ۱۵ تا ۲۰ روز پلمپ شود.»

تصمیم مقامات ایران برای عدم قرنطینه کانون اولیه شیوع ویروس جدید کرونا و سپس عدم قرنطینه سراسری انتقادهایی را در ایران برانگیخت. تعدادی از نمایندگان مجلس ایران خواستار اجرای قرنطینه شده بودند.

«مردم در سیزده به در خانه را برگزیدند»

حسن روحانی همچنین با اشاره به روز سیزده به در گفت که ایرانیان به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا «رفتن به طبیعت» را به «فرصت مناسب» در آینده موکول کرده اند.

حسن روحانی گفت: «هر ساله مردم سیزده به در از خانه خارج می شدند و با لذت بردن از طبیعت و هوای بهاری پایان تعطیلات نوروز را جشن می گرفتند اما امسال به خاطر سلامت و صحت خود و همچنین هموطنان عزیزشان خانه را برگزیدند و رفتن به طبیعت را برای یک فرصت مناسب و آینده گذاشتند.»

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با ویروس کرونا در تهران پیش از این هشدار داده بود که «اقدام سهل انگارانه» در روز سیزده به در می تواند یک «فاجعه» منجر شود. او گفته بود: «بسیاری از افراد همانطور که در روزهای پایانی سال به تذکرات توجهی نکردند ممکن است امروز هم بی توجه باشند، حضور هموطنان در طبیعت به مناسبت روز طبیعت می تواند شروع یک سناریوی تلخ تا دو هفته آینده باشد.»

فرمانده ستاد مقابله با ویروس کرونا در تهران افزوده بود: « در اپیدمی تعارف را باید کنار گذاشت و با مردم باید برخورد قهری صورت گیرد.»

تعداد جان‌باختگان در ایران از ۳ هزار نفر گذشت

طبق آمار رسمی، شیوع ویروس جدید کرونا در ایران تاکنون جان ۳۰۳۶ نفر را گرفته است. این در حالی است که ۴۷۵۹۳ نفر نیز در ایران به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند.

بنا به اعلام کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران تاکنون ۱۵۴۷۳ نفر از مبتلایان بهبود یافته اند و از بیمارستان مرخص شده اند. وی روز چهارشنبه اعلام کرد که ۱۳۸ نفر از مبتلایان طی ۲۴ ساعت (از ظهر سه شنبه تا ظهر چهارشنبه) جان خود را از دست داده اند. 

سخنگوی وزارت بهداشت ایران افزود که ۳۸۷۱ نفر از مبتلایان هم اکنون در مرحله «شدید» بیماری «کووید ۱۹» قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج پژوهشی در دانشگاه آکسفورد: شیوع ویروس کرونا در ایران اوایل بهمن بوده است

عباس عبدی به یورونیوز: کرونا بازی سیاست را در ایران عوض می‌کند

«آبجوساز خودکار»؛ مرد متهم به رانندگی هنگام مستی به دلیل تولید طبیعی الکل در بدنش تبرئه شد