روحانی: طرح‌های سخت گیرانه برای کنترل بحران کنونی در راه است

روحانی: طرح‌های سخت گیرانه برای کنترل بحران کنونی در راه است
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد طرحی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب امکان برداشته شدن تحریم‌ها در شرایط بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا را فراهم می‌کند.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می‌گوید که طرح‌ها و محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای برای مهار بحران کنونی ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور در راه است که از روز پنجشنبه به اجرا گذاشته می‌ شود.

آقای روحانی که روز چهارشنبه در نشست اعضای هیئت دولت سخن می‌گفت با اشاره جزئی به مختصات این طرح‌ها از مردم خواست برای این سخت گیری‌ها که به گفته او برای ضرورت حفاظت و صیانت از زندگی آنها اجرا می‌شود خود را آماده کنند.

رئیس جمهوری ایران همچنین تاکید کرد که طرح‌های در نظر گرفته شده برای مهار بحران ناشی از شیوع بیماری همه گیر کووید ۱۹ در صورتی موفقت آمیز خواهد بود که کمک، مشارکت و همکاری مردم را به همراه داشته باشد.

حسن روحانی در این خصوص تصریح کرد که طرح‌های سخت‌گیرانه ممکن است سفرهای نوروزی را شامل شود؛ به این نحو که از مردم خواسته شود زودتر به موطن اصلی خود بازگردند و جلوی سفرهای موج بعدی نیز گرفته شود.

وی با اشاره به در پیش بودن مراسم سیزده بدر همچنین از بسته شدن پارک ها و بوستان‌ها به عنوان بخش دیگری از محدودیت‌های تازه برای کاستن از سرعت انتشار ویروس کرونا در ایران یاد کرد.

آقای روحانی با یادآوری مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا از حضور گردشی یک سوم از کارمندان در سر کارهای خود خبر داد و تاکید کرد که ایران موج اول بیماری کرونا را سپری کرده و ممکن است که موج دیگری در روزهای آینده در راه باشد که باید کنترل و مدیریت شود.

حسن روحانی در ادامه خاطرنشان کرد که در جلسه روز پنجشنبه هیئت دولت با محوریت مسائل اقتصادی طرح‌های جدیدی در باره کسب و کارها به تصویب خواهد رسید.

شورای امنیت برای برداشته شدن تحریم‌ها در شرایط بحران دست به کار شده است

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد طرحی را در دست بررسی دارد که در صورت تصویب امکان برداشته شدن تحریم‌ها در شرایط بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا را فراهم می‌کند.

آقای روحانی ضمن طرح این موضوع و با اشاره به اینکه تلفنی با نماینده یکی از کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت گفتگو کرده، تصریح کرد: «آنها گفتند که طرح ما آماده است و می خواهند آن را در شورای امنیت مطرح کنند، تلاش بر این است که پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود و قدم های خوبی نیز در این زمینه برداشته می شود.»

رئیس جمهوری ایران همچنین تاکید کرد که دستورالعمل اولیه در دولت بر این مبنی است که کمک‌های ارسالی از سوی هر کشوری در شرایط کنونی دریافت شود. وی در این خصوص یادآور شده که برخی کشورها در زمینه ارسال ماسک، داروهای مورد نیاز و تجهیزات پزشکی به ایران کمک کرده و کمک آنها وارد کشور شده است.

سخنان روحانی در خصوص آمادگی ایران برای دریافت کمک‌های خارجی در حالی ایراد می‌شود که سازمان پزشکان بدون مرز روز سه شنبه از تغییر موضع مقامات ایرانی برای پذیرش نمایندگان و تجهیزات پزشکی این سازمان برای کمک به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ خبر داده بود.

این در حالیست که وزارت بهداشت ایران با اعزام تیم پزشکی و تجهیزات سازمان پزشکان بدون مرز برای ساخت یک بیمارستان صحرایی در اصفهان موافقت کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی دولت ایران: سفر و خروج از شهرها ممنوع می‌شود

ترامپ: در موضوع کرونا به کره‌شمالی و ایران کمک می‌کنم

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید