شکست سفر پمپئو؛ آمریکا کمک مالی ۱ میلیارد دلاری به افغانستان را قطع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شکست سفر پمپئو؛ آمریکا کمک مالی ۱ میلیارد دلاری به افغانستان را قطع کرد
Copyright  AP

در پی عدم موفقیت ماموریت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به کابل برای حل اختلاف میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی سابق افغانستان، دولت آمریکا کمک مالی ۱ میلیارد دلاری به افغانستان را قطع کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده عمیقا متاسف است که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی سابق به وزیر خارجه آمریکا اطلاع دادند که قادر نیستند بر سر یک دولت فراگیر که می تواند چالش‌های حکومتداری، صلح و امنیت را حل کند و رفاه و سلامت شهروندان اففان را تامین کند به توافق برسند.»

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده از رفتار هر دو طرف «ناامید» است و عدم توافق آنها به روابط آمریکا وافغانستان آسیب رسانده است.

وزیرخارجه آمریکا همچنین افزود که شکست رهبری متحد در افغانستان تهدید مستقیمی برای منافع ایالات متحده به حساب می‌آید و به همین دلیل واشنگتن در زمینه‌های مختلف همکاری با این کشور را بازبینی می‌کند.

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
Mike Pompeo,Ashraf GhaniCopyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.

مایک پمپئو همچنین گفت که علاوه بر کاهش ۱ میلیارد دلاری کمک به افغانستان، آمریکا آماده است تا سال آینده ۱ میلیارد دلار دیگر از کمک‌هایش به کابل بکاهد. وی افزود: «برای کاهش کمک‌ها به افغانستان همه برنامه‌ها و پروژهایمان را مورد بررسی مجدد قرار می دهیم.»

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده با وجود کاهش کمک‌های آمریکا به افغانستان، همکاری واشنگتن با کابل به‌ویژه در پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان متوقف نخواهد شد و ایالات متحده ۱۵ میلیارد دلار کمک مالی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در افغانستان به این کشور کمک خواهد کرد.

در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر این کشور اعلام کرده با این حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی سابق افغانستان نیز خود را برنده این انتخابات می‌داند و مدعی است که در جریان شمارش آرا به نفع اشرف غنی تقلب شده است. عبدالله عبدالله همزمان با اشرف غنی مراسم تحلیف برگزار کرد و خود را رئیس جمهوری افغانستان دانست.

مایک پمپئو روز دوشنبه در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد تا راهی برای حل بحران سیاسی و اختلافات میان دو رقیب قدرتمند سیاست افغانستان پیدا کند و همچین کابل را متقاعد کند که مفاد توافق صلح آمریکا و طالبان را اجرا کند. تلاشی که به شکست انجامد و پمپئو بدون دستیابی به نتیجه، کابل را ترک کرد.

گزارش شده است که مایک پمپئو پس از ترک کابل، در دوحه قطر با ملا غنی برادر، مذاکره کننده ارشد طالبان دیدار و گفتگو کرده است. آمریکا نگران است که تاخیر کابل در آزادی زندانیان طالبان، توافق صلح امضا شده میان آمریکا و طالبان را با خطر شکست مواجه کند.