Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سقوط قیمت جهانی نفت؛ چالش جدید دولت ایران: گران‌فروشی یا آزادسازی بنزین؟

سقوط قیمت جهانی نفت؛ چالش جدید دولت ایران: گران‌فروشی یا آزادسازی بنزین؟
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت، بهای هر لیتر بنزین روز پنج‌شنبه در بازارهای بین‌المللی به ۱۷ سنت رسید، نرخی که بر پایه دلار آزاد معادل دو هزار و ۷۲۰ تومان و بر اساس نرخ مرجع ارز نزدیک به ۷۱۴ تومان است. آیا دولت ایران بنزین را ارزان خواهد کرد؟

آگهی

همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت، بهای هر لیتر بنزین روز پنج‌شنبه در بازارهای بین‌المللی به ۱۷ سنت رسید، نرخی که بر پایه دلار آزاد معادل دو هزار و ۷۲۰ تومان و بر اساس نرخ مرجع ارز نزدیک به ۷۱۴ تومان است. این در حالی است که در حال حاضر قیمت بنزین سهمیه‌ای در ایران لیتری هزار و ۵۰۰ و نوع آزاد آن لیتری سه هزار تومان فروخته می‌شود.

افت تقاضای جهانی نفت به دلیل شیوع شتابان ویروس کرونا در سراسر جهان موجب شد تا قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال طی یک ماه گذشته از حدود ۵۹ به ۲۷ دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه بازارهای جهانی سقوط کند. رخدادی که بهای هر گالن بنزین را در مبادلات بین‌المللی به ۱۶ سنت رساند.

اما با وجود افزایش ۲ دلاری قیمت جهانی نفت برنت در خرید و فروش های روز پنج‌شنبه، قیمت هر لیتر بنزین در بازارهای بین‌المللی تا ۱۷ سنت افزایش یافت.

بدین ترتیب قیمت جهانی هر لیتر بنزین بر اساس نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار مرجع معادل ۷۱۴ تومان، بر مبنای نرخ دلار سامانه نیما(۱۳۶۰۰ تومان) برابر با دو هزار و ۳۱۲ تومان، بر پایه قیمت دلار سامانه سنا(۱۴۹۰۰ تومان) معادل دو هزار و ۵۳۳ تومان و در نهایت بر اساس نرخ دلار آزاد ۱۶ هزار تومانی دو هزار و ۷۲۰ تومان است.

همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت و آغاز جنگ قیمتی میان روسیه و عربستان، آژانس بین المللی انرژی نیز پیش‌بینی کرده که تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به حد کم سابقه‌ای کاهش یابد. بر همین اساس، بانک سرمایه گذاری گلدمن سکس برآورد کرده که قیمت جهانی نفت همچنان در سطح فعلی باقی خواهد ماند.

دولت ایران، آبان ماه گذشته به بهانه ارزان بودن قیمت بنزین در ایران بهای نوع یارانه ای آن را به ۵۰ درصد و قیمت بنزین آزاد را ۲۰۰ درصد افزایش داد. اقدامی که موجی از اعتراض‌های شهری را به راه انداخت که در نهایت با سرکوب و کشتار خشونت‌بار نیروهای امنیتی مواجه شد.

اکنون به دلیل آزاد نبودن قیمت بنزین در ایران، از یک سو دولت با اتهام گران‌فروشی بنزین و از سوی دیگر با فشار آزادسازی قیمت بنزین مواجه شده است.

با گران‌تر شدن قیمت بنزین در ایران نسبت به بازارهای جهانی، امکان قاچاق و سود ارزی ناشی از آن از میان رفته اما بار مالی تامین بنزین یارانه‌ای و کمک‌های نقدی مصوب برای کاهش تبعات گرانی بنزین بر دوش دولت ایران باقی مانده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تاریخی اوپک و متحدانش بازار را راضی نکرد؛ قیمت نفت کاهش یافت

ناآرامی در چند شهر ایران در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی