Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توافق تاریخی اوپک و متحدانش بازار را راضی نکرد؛ قیمت نفت کاهش یافت

توافق تاریخی اوپک و متحدانش بازار را راضی نکرد؛ قیمت نفت کاهش یافت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافق نهایی ۲۳ کشور تولیدکننده برای کاهش تولید روزانه ۹.۷ میلیون بشکه نفت نه تنها بازارهای جهانی را با آغاز معاملات روز دوشنبه با شوک مثبت قیمتی مواجه نکرد بلکه بهای هر بشکه نفت پایه برنت نزدیک به ۲۶ سنت کاهش یافت.

آگهی

توافق نهایی ۲۳ کشور تولیدکننده برای کاهش تولید روزانه ۹.۷ میلیون بشکه نفت نه تنها بازارهای جهانی را با آغاز معاملات روز دوشنبه با شوک مثبت قیمتی مواجه نکرد بلکه بهای هر بشکه نفت پایه برنت نزدیک تا ۳۴ سنت کاهش یافت.

بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن سَکس» نیز روز یک‌شنبه اعلام کرده بود که توافق تاریخی تولیدکنندگان نفت که پس از ۳ روز مذاکره برخط میان وزراء نفت کشورهای عضو و غیر عضو اوپک(اوپک پلاس) حاصل شده همچنان برای جبران کاهش شدید تقاضای نفت به دلیل رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا ناکافی خواهد بود. گلدمن سَکس همچنین پیش‌بینی کرد که قیمت نفت در هفته‌های آینده بار دیگر سقوط کند، چرا که با وجود کاهش تولید، همچنان مازاد لازم برای پر شدن سریع ذخایر نفتی کشورهای جهان در بازار وجود خواهد داشت.

شركت ترافيگورا، معامله‌گر بزرگ نفت، نیز ۱۱ روز پیش اعلام کرده بود که با توجه به تخمین افت ۳۵ میلیون میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه نفت، هرگونه توافق کشورهای تولیدکننده برای کاهش تولید به میزانی کمتر از این رقم، چندان به ثبات پایدار بازار کمک نخواهد کرد.

در چنین شرایطی با آغاز معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال با نوسان نزولی همراه شد و تا ۳۱ دلار و ۱۴ سنت نیز کاهش یافت. این نرخ در پایان داد و ستدهای هفته کاری گذشته بازار نفت، ۳۱ دلارو ۴۸ سنت بود.

ادامه بدبینی‌های حاکم بر بازار نفت در حالی است که عربستان سعودی، کویت و امارات عربی متحده روز یک‌شنبه اعلام کرده بودند که به طور داوطلبانه و افزون بر توافق ۹.۷ میلیون بشکه‌ای نشست اعضاء اوپک پلاس به دعوت عربستان از تولید خود خواهند کاست تا در مجموع افت تولید نفت به روزانه ۱۲.۵ میلیون بشکه برسد.

با این وجود واکنش بازار نسبت به کاهش ۱۲.۵ میلیون بشکه‌ای تولید نفت همچنان محتاطانه است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط قیمت جهانی نفت؛ چالش جدید دولت ایران: گران‌فروشی یا آزادسازی بنزین؟

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟