Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مناظره بایدن و سندرز؛ سایه کرونا بر انتخابات مقدماتی دموکرات‌های آمریکا

Joe Biden,Bernie Sanders
Joe Biden,Bernie Sanders Copyright Evan Vucci/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Evan Vucci/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مناظره بدون حضور تماشاگران برگزار شد و بخشی از سخنان هر دو نامزد «سالخورده» نیز به همین مشکل اختصاص یافت. آنها درباره شیوه‌های محافظت از خودشان برای جلوگیری از آلودگی به این ویروس سخن گفتند؛ از جمله محدود کردن تماس‌های فردی خود، دور کاری کارکنانشان و برگزاری تجمعات اینترنتی آنلاین.

آگهی

۹ ماه پس از برگزاری اولین مناظرۀ نامزدان دموکرات ایالات متحده برای انتخابات مقدماتی این حزب، دو رقیب باقی مانده یعنی جو بایدن و برنی سندرز شامگاه یکشنبه مقابل یکدیگر قرار گرفتند تا نخستین مناظره تلویزیونی دو نفره خود را انجام دهند.

بحران جهانی سلامت که در پی شیوع ویروس کرونا بوجود آمده است، بر این مناظره سایه انداخت. به همین دلیل این مناظره بدون حضور تماشاگران برگزار شد و بخشی از سخنان هر دو نامزد «سالخورده» نیز به همین مشکل اختصاص یافت. آنها درباره شیوه‌های محافظت از خودشان برای جلوگیری از آلودگی به این ویروس سخن گفتند؛ از جمله محدود کردن تماس‌های فردی خود، دور کاری کارکنانشان و برگزاری تجمعات اینترنتی آنلاین.

چگونگی مقابله با شیوع کرونا

هر دو نامزد همچنین به بیان دیدگاه‌های خود درباره چگونگی مقابله با شیوع کرونا پرداختند. جو بایدن از ضرورت گسترش برنامۀ آزمایش کرونا از مردم همچنین ساخت بیمارستان‌های بیشتر سحن گفت و افزود که ضروریست تا در هر ایالت دست‌کم ۱۰ مرکز انجام آزمایش‌های کرونا دایر شود.

برنی سندرز نیز ضمن موافقت با این ایده‌ها گفت که ضروریست تا از همین حالا در سراسر آمریکا بیمارستان‌ها به امکانات بهداشتی لازم و کادر درمانی کافی مجهز شوند تا در صورت افزایش شمار بیماران در روزهای آتی و اوج گیری بحران بتوانند پاسخگوی آنها باشند. او همچنین تاکید کرد که دولت موظف است تا از دستمزد کسانی که در اثر شیوع کرونا کارشان را از دست می‌دهند «محافظت» کند.

جدال کرونایی

اما با پیش رفتن مناظره، اختلافات اساسی دو نامزد پدیدار شد.

از جمله اینکه جو بایدن شیوع ویروس کرونا را تنها یک بحران فوری توصیف کرد که در پاسخ به آن دولت مرکزی باید  به تامین همه هزینه‌های انجام آزمایش‌ها و درمان بیماران موظف باشد. اما سندرز بسیار فراتر رفت و گفت که شیوع این بیماری نتیجۀ «ضعف و ناکارآیی باورنکردنی» کل سیستم سلامت در ایالات متحده است که به ابزاری در خدمت سودآوری صنایع خصوصی تبدیل شده است. او تاکید کرد که دولت آمریکا موظف است نه تنها برای مبارزه با شیوع این ویروس، بلکه برای درمان هر نوع بیماری هزینه‌های درمانی همه شهروندان را تامین کند.

حتی در یک سال خوب و بدون شیوع بیماری نیز ما ۶۰ هزار نفر از مردممان را تنها به این دلیل که به موقع به پزشک مراحعه نکرده‌اند، از دست می‌دهیم... روشن است که این بحران، تنها یک وضعیت بد را بدتر کرده است
برنی سندرز

برنی سندرز گفت: «حتی در یک سال خوب و بدون شیوع بیماری نیز ما ۶۰ هزار نفر از مردممان را تنها به این دلیل که به موقع به پزشک مراحعه نکرده‌اند، از دست می‌دهیم... روشن است که این بحران، تنها یک وضعیت بد را بدتر کرده است.»

اما جو بایدن که با این دیدگاه موافق نبود، اعلام کرد که داشتن یک سیستم مراقبت بهداشتی دولتی راه حل نیست. او به ایتالیا اشاره کرد که سیستم بهداشتی به سبک سیستم مد نظر برنی سندرز دارد اما همچنان با شیوع این ویروس دست و پنجه مرم می کند.

او گفت که باید در کشور در کنار بیمه‌های خصوصی، یک گزینه بیمه درمانی عمومی هم وجود داشته باشد تا مشکلات کنونی برطرف گردد.

دو دیدگاه متفاوت برای اداره دولت

از دیگر اختلافات دو نامزد، دیدگاه کاملا متفاوت آنها درباره چگونگی اداره دولت بود.

مردم به دنبال نتیجه هستند و نه یک انقلاب... مردم می‌خواهند نتایجی را ببینند که اکنون به آنها نیاز دارند.
جو بایدن

جو بایدن با انتقاد از خط مشی سیاسی سندرز گفت: «مردم به دنبال نتیجه هستند و نه یک انقلاب... مردم می‌خواهند نتایجی را ببینند که اکنون به آنها نیاز دارند.»

اما در مقابل برنی سندرز که به گفته تحلیلگران سیستم سیاسی و اقتصادی کنونی آمریکا را سیستمی شکست خورده و صعب العلاج می داند که نیاز به اصلاحا گسترده دارد، گفت: «اگر می خواهید در این کشور تغییرات واقعی بوجود آورید، اگر می خواهید اقتصادی داشته باشید که برای همه کار کند و نه یک تعداد محدود، اگر می خواهید خدمات درمانی با کیفیت را برای همه تضمین کنید و نه اینکه تنها به دنبال درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری برای صنعت مراقبتهای بهداشتی باشید، باید وال استریت را در اختیار بگیرید، باید شرکت‌های دارویی و شرکت‌های بیمه و شرکتهای فعال در بخش سوختهای فسیلی را در اختیار داشته باشید.»

انتقادات دو نامزد از یکدیگر

دو نامزد همچنین با اشاره به پیشینه یکدیگر، به انتقاد شدید از عملکرد طرف مقابل پرداختند. سندرز به موافقت بایدن در گذشته از کاهش حمایت‌های دولت از برنامه تامین اجتماعی بازنشسگان، مخالفت‌های او با ازدواج همجنسگرایان، حمایتش از جنگ عراق و لوایح تجارت آزاد تاخت و گفت: «مردم امریکا سابقه ۳۰ سال گذشته من را می دانند. من در تمام این ۳۰ سال همواره در کنار خانواده‌های نیروهای کار آمریکا بودم و همین کار را نیز در کاخ سفید ادامه خواهم داد. پیشینه من بسیار متفاوت از پیشینه جو بایدن است.»

بایدن نیز در مقابل به مخالفت‌های سندرز در گذشته با قوانین کنترل اسلحه همچنین رای اخیر او در مخالفت با تحریم روسیه به دلیل دخالتهای مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی اشاره کرد.

او همچنین وعده داد در صورت پیروزی در این انتخابات، یک زن را به عنوان معاون اول خود انتخاب کند.

آخرین نظرسنجی‌های انجام شده پیش از برگزاری این مناظره، حاکی از اقبال بیشتر رای دهنگان دموکرات به جو بایدن بود. در پایان مناظره نیز برنی سندرز پیشنهاد داد با توجه به گسترش ویروس کرونا و اینکه بسیاری از رای دهندگان از جمله سالمندان ترجیح می دهند هیچ تماسی با دیگران نداشه باشند، برگزاری انتخابات مقدماتی باقی مانده به تأخیر بیفتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سه‌شنبه بزرگ» دموکرات‌ها؛ بایدن با پیروزی در ۱۰ ایالت از سندرز پیش افتاد

«سه‌شنبه بزرگ»؛ آیا سندرز می‌تواند تکلیف را یکسره کند؟

فشارها برای کناره‌گیری بایدن از رقابت‌ها؛ پلوسی: شانس دموکرات‌ها در انتخابات مجلس هم به خطر می‌افتد