Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کارزار جو بایدن با پیروزی در کارولینای جنوبی جان گرفت

 کارزار جو بایدن با پیروزی در کارولینای جنوبی جان گرفت
Copyright The Associated Press
Copyright The Associated Press
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین پیروزی جو بایدن در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در حالی روی داد که نتایج این انتخابات پیش از این چندان برای او دلگرم‌کننده نبود.

آگهی

جو بایدن، معاون پیشین باراک اوباما و یکی از نامزدهای اصلی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، توانست در انتخابات مقدماتی ایالتِ مهم کارولینای جنوبی پیروز شود.

نخستین پیروزی جو بایدن در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در حالی روی داد که نتایج این انتخابات پیش از این چندان برای او دلگرم‌کننده نبود، اما پیروزی شنبه شب، به ویژه دو روز پیش از «سه‌شنبهٔ بزرگ» قوتی تازه به کارزار انتخاباتی وی بخشید.

سه شنبهٔ بزرگ سوم مارس (۱۷ اسفند) روزی است که بیش از یک سوم نمایندگان کنوانسیوان حزب دموکرات انتخاب می‌شوند، نمایندگانی که وظیفه دارند نامزد اصلی این حزب را برای انتخابات ریاست جمهوری برگزینند.

آقای بایدن با کسب۴۸/۴ درصد کل آرا در جایگاه نخست نامزد‌های دموکرات قرار گرفت و پس از وی برنی سندرز با ۱۹.۹ درصد، تام استیر با ۱۱/۳ و پیت بودجج با ۸/۲ درصد کل آرا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

برنی سندرز خواستار انقلابی سیاسی است که حتی هم‌حزبی‌های خودش را نگران آن کرده است که گرایش بیش از حد او به جناح چپ سبب شود که وی پس پیروزی مقدماتی نتواند بر رقیب اصلی محافظه‌کاران یعنی دونالد ترامپ پیروز شود.

جو بایدن پس از اعلام خبر پیروزی‌اش بی‌درنگ برنی سندرز را نشانه رفت و در جمع هوادارن خود به مواضع این نامزد سوسیالیست تاخت.

آقای بایدن گفت: «دموکرات‌ها نامزدی می‌خواهند که یک دموکرات باشد.» او که در شهر کلمبیای ایالت کارولینای جنوبی در جمع هوادارانش سخن می‌گفت سندرز را «بیش از حد لیبرال» توصیف کرد و گفت: «یا قدرتمندانه پیروز شو یا بباز، انتخاب اصلی این است. بیشتر آمریکایی‌ها وعدهٔ انقلاب نمی‌خواهند. آنها وعده و وعید نمی‌خواهند نتیجه می‌خواهند.»

از سوی دیگر برنی سندرز در جمع هواداران خود به بایدن یادآوری کرد: «نمی‌توانی در همهٔ ایالت‌ها پیروز شوی. این کشور ایالت‌های زیادی دارد و هیچ کس نمی‌تواند در همهٔ آنها پیروز شود.»

تام استیر، میلیونر آمریکایی که تا کنون ۲۴ میلیون دلار هزینه کارزار انتخاباتی خود کرده بود پس از اعلام این نتیجه از ادامهٔ حضورش در انتخابات کناره‌گیری کرد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود به این ماجرا واکنش نشان داد و نوشت: «برایم سخت بود که باور کنم تام استایر، نامزد بازندهٔ دموکرات یا مایک ریزهٔ بلومبرگ، در مقابل من بتوانند کمکی به حزب دموکرات بکنند، آنهم بعد از رفتاری که با آنها کردند، یعنی به آنها خندیدند و مسخره‌شان کردند.»

وی افزود: «سیاستمداران واقعی آنها را خوردند و تف کردند!»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه‌های آمریکا: بایدن در ایالت واشنگتن پیروز انتخابات دموکرات‌ها شد

سرقت مسلحانه از مامور مخفی آمریکا در جریان سفر بایدن

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد