اختلاف نظر اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر آزادی زندانیان طالبان

Afghanistan Politics
Afghanistan Politics   -  Copyright  Massoud Hossaini/Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

در حالیکه عبدالله عبدالله از آزادی زندانیان طالبان حمایت می‌کند، رئيس جمهوری افغانستان مخالف اجرایی شدن این طرح است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، از درخواست طالبان مبنی بر آزاد کردن ۵ هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان حمایت کرد.

چند روز پس از آن که شبه نظامیان طالبان و ایالات متحده توافقنامه‌ای درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به امضا رساندند، اختلاف بر سر آزادی زندانیان یکی از چالش‌های اصلی است که این توافق را به چالش کشیده است.

موضع عبدالله عبدالله برخلاف نظر رئيس جمهوری افغانستان است که با درخواست طالبان موافق نیست.

آقای اشرف غنی گفته است این درخواست طالبان، تنها پس از پایان گفتگوهای صلح افغانستان میان دولت این کشور و گروه طالبان قابل انجام است. این در حالیست که طالبان آزادی ۵ هزار نفر از زندانیان خود را پیش شرط گفتگوهای صلح با کابل می‌داند.

آقای عبدالله اما در مقابل روز پنجشنبه ۵ مارس در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد صلح در افغانستان تا زمانی که هزاران زندانی دو طرف در زندان باشند محقق نخواهد شد.

در توافقنامه آمریکا و طالبان آمده که پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت پیش از ۱۰ مارس آزاد شوند اما اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان مخالف اجرای این طرح است.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو رقیب دیرین هستند که برای دومین دوره پیاپی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر بر سر به دست گرفتن قدرت اختلاف نظر جدی دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط