ائتلاف تحت رهبری عربستان: حمله قایق‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ خنثی شد

ائتلاف تحت رهبری عربستان: حمله قایق‌ها به یک نفتکش در دریای سرخ خنثی شد
Copyright عکس از خبرگزاری دولتی عربستان سعودی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی ائتلاف نظامی عمل کننده در بحران یمن که هدایت آنرا را ریاض برعهده دارد توضیحات بیشتری در خصوص نفتکش مورد حمله قرار گرفته و عوامل و یا کشوری که احتمالا منشا این حمله بوده‌اند، ارائه نکرد.

آگهی

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که حمله‌ای تدارک دیده شده به یک نفتکش در دریای سرخ را خنثی کرده‌ است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض با اعلام این مطلب تصریح کرد: نفت‌کشی که در این اقدام طعمه حمله واقع شده بود به سمت خلیج عدن حرکت می‌کرد.

به گفته ترکی مالکی چهار قایق بدون سرنشین که از راه دور کنترل می‌شدند در این حمله مشارکت داشتند و یکی از آنها تلاش داشت با برخورد به نفتکش آنرا منفجر کند.

سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در ادامه تصریح کرد که حمله به نفتکش یاد شده در فاصله ۹۰ مایل دریایی جنوب شرق بندر نشطون تدارک دیده شده بود اما در نهایت خنثی شد.

تصاویری که ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض از این واقعه منتشر کرده یکی از چهار قایق بدون سرنشین را نشان می‌دهد که به سوی نفتکش حرکت کرده و در نهایت از مسیر خود منحرف شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی
منحرف شدن مسیر قایق بدون سرنشین مقابل نفتکشخبرگزاری رسمی عربستان سعودی

ترکی مالکی سپس ضمن تاکید بر تداوم تلاش‌ها و اقدامات ائتلاف نظامی تحت رهبری کشورش برای از میان برداشتن هرگونه تهدید دریایی «شرکای بین المللی را به یکپارچه سازی و افزایش تلاش ها جهت از بین بردن تهدیدها علیه امنیت جهانی» فراخوانده است.

سخنگوی ائتلاف نظامی عمل کننده در بحران یمن که هدایت آنرا را ریاض برعهده دارد توضیحات بیشتری در خصوص نفتکش مورد حمله قرار گرفته و عوامل و یا کشوری که احتمالا منشا این حمله بوده‌اند، ارائه نکرد.

ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض پیش از این جنبش انصارالله را که کنترل صعنا، پایتخت یمن را در دست دارد به عنوان عامل حملات به کشتی‌ها در سواحل این کشور متهم کرده و تصریح کرده بود که این حملات با قایق‌های مملو از مواد منفجره صورت می‌گیرد.

کشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج عدن ماه ژانویه گذشته شورایی را برای حمایت از همکاری و مراودات تنگاتنگ اقتصادی تشکیل داده بودند. نمایندگان عربستان سعودی، اردن، جیبوتی، سودان، سومالی، مصر و یمن در زمان تشکیل این کار گروه همچنین راه‌بردهای لازم برای حفاظت از دو آب راه حیاتی در دریای سرخ و خلیج عدن و مقابله با قاچاق، راه‌زنی و تهدید‌های منطقه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده بودند.

گفتنی است که یک نفتکش ایرانی نیز ماه اکتبر گذشته در دریای سرخ هدف اصابت موشک قرار گرفته بود. انفجار ناشی از این حمله آسیب جدی به دو مخزن اصلی نفتکش وارد کرد و سبب نشت نفت به دریای سرخ شد.

وزارت امور خارجه ایران بدون نام بردن از کشوری مسئولیت این اقدام را بر عهده عواملی ماجراجو در منطقه دانست. عربستان سعودی نیز یک ماه پس از این حمله اعلام کرد که یک قایق مملو از مواد منفجره متعلق به حوثی‌های یمن را رهگیری و منهدم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: مسئولیت «حمله» به نفتکش ایرانی بر عهده «عوامل ماجراجو» است

از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان چه می‌دانیم و چه نمی‌دانیم؟

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد