Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

داستان زنی که در دوره حکومت طالبان به سینما فکر می‌کرد

داستان زنی که در دوره حکومت طالبان به سینما فکر می‌کرد
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

او مانند بسیاری از دختران هرات در خانه حبس بود. با این حال زیاد کتاب می‌خواند، عاشق سینما بود، می‌نوشت و بعدها یکی از همان داستان‌ها را فیلم کرد. با رویا سادات، فیلمساز و نویسنده افغان بیشتر آشنا شوید.

آگهی

رویا سادات در روزهای حکومت طالبان مانند بسیاری دیگر از دختران افغان در خانه‌اش در شهر هرات افغانستان حبس بود. او آن روزها به سینما فکر می‌کرد و هر کتابی مرتبط با این حوزه دم دستش می‌رسید، می‌خواند. حالا رویا سادات برای خودش فیلمساز و نویسنده و تهیه‌کننده شناخته شده‌ای است.

او می‌گوید: «در زمان طالبان بود که داستانی به نام سه نقطه را نوشتم و بعدها داستان آن را فیلم کردم. به سینما بسیار باور دارم، زمانی سراغ سینما رفتم که گپ‌‌های بسیاری برای گفتن داشتم. مهمترین هنری است که می‌تواند جامعه افغانستان را دچار تغییر و تحول کند، سینماست.»

خبرگزاری فرانسه

این فیلمساز افغان با اشاره به اینکه سینما در بسیاری از نقاط این کشور تابوست می‌گوید: «همیشه خودم را در این مسلک آدم خوشبختی می‌دیدم، به سینما عشق دارم و باور دارم و در کنار همه فشارها خوشبختانه از کار من استقبال شده است.»

به گفته وی وضعیت زنان در افغانستان در اغلب حوزه‌ها از جمله عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و رسانه تغییر کرده، با این وجود وضعیت سیاسی کنونی افغانستان و صلح با طالبان و خروج نیروهای نظامی بین‌المللی از این کشور برای این هنرمند افغان دغدغه‌هایی ایجاد کرده است.

خبرگزاری فرانسه

او می‌گوید: «چیزی که نگران آن هستم این است که در ۵ سال حضور طالبان در افغانستان ما به سادگی فراموش شدیم تا اینکه حادثه ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد. اگر برای جامعه جهانی وضعیت افغانستان مثل سناریویی باشد و بخواهند این کشور را رها کنند، آن وقت وضعیت برای ما نگران کننده است.»

رویا سادات به عنوان نخستین زن کارگردان در افغانستان در سال‌های بعد از حاکمیت طالبان شناخته می‌شود. او نخستین زنی است که فیلمش به عنوان نماینده سینمای افغانستان برای اسکار انتخاب شد.

در تاریخ ۲ مارس ۲۰۱۸، دولت هلند به خاطر فعالیت‌های او در حوزه سینما و ارایه تصویر زن افغان در آثارش از او تقدیر کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ خطاب به مردم افغانستان: از فرصت صلح و آینده‌ای جدید برای کشورتان استفاده کنید

روایت زندگی پری‌گل در افغانستان؛ فرار از جنگ و تکدی‌گری برای زنده ماندن

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند